avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate mihail_303

Activitate mihail_303

Buna ziua

Nu aveti nici o propunere cum sa imi rezolv aceasta problema?
Problema la mine e ca am fost si intr-o discutie cu directorul de agentie si acesta nu a motivat in nici un fel acest raspuns, spunand doar ca banca isi rezerva dreptul de a da sau nu acordul cu privire la grevare de ipoteca de rang superior. De 6 luni ma ocup de acest credit de refinantare si in momentul cand acesta s-a aprobat si am depus cererea de acord, banca m-a invitat la 2 discutii pentru a-mi face contraoferte... nici una nu a fost la fel de avantajoasa pentru mine cum ar fi refinantarea, asa ca am refuzat contraofertele. Drept urmare banca acum nu vrea sa imi dea acest acord.
E clar ca sunt rau intentionati, in plus ca au adus in discutie argumente de genul ca ar trebui sa accept contraoferta si sa fiu recunoscator pentru ca atunci cand ei mi-au acordat creditul (2008) nici o alta banca nu mi-ar fi acordat atat de usor....
In plus e vorba de firma mea, asa ca fiind personalitate juridica nu pot sa ma adresez OCPI...
As fi dispus sa deschid un proces dar intrebarea e daca am vreo baza legala prin care sa dovedesc acest abuz...

Va multumesc pentru raspuns!
Buna seara,

Repet si eu aceasta intrebare la care nu a aparut nici un raspuns, aflandu-ma in exact aceeasi situatie si fara prea multe optiuni de a solutiona problema.

"Este obligat creditorul care are ipoteca de rangul I sa dea debitorului acordul pentru instituirea ipotecii de rang II in favoarea altui creditor in caz de refinantare a creditului? Pun acesta intrebare pentru ca ma confrunt cu aceasta problema: doresc refinantarea unui credit insa banca de la am luat creditul initial si care are ipoteca de rang I refuza sa imi dea acordul de ipoteca (act in baza caruia banca este deacord cu instituirea ipotecii de rang II in favoarea bancii la care se face refinantarea, pana la stingerea creditului si radierea ipotecii de rang I). Prin aceasta masura mi se refuza dreptul de a refinanta pentru ca orice banca face refinantare doar daca instituie ipoteca de rang II pana la radierea ipotecii de rang I. Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?

Va multumesc anticipat!