Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constituirea a 2 ipoteci asupra unui singur imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constituirea a 2 ipoteci asupra unui singur imobil

Este posibil ca asupra unui singur imobil (apartament) sa se constituie 2 ipoteci pt a garanta 2 credite ,in situatia in care pt primul credit s-a constituit 1 ipoteca pana la valoarea unei parti din imobil,apoi la o data ulterioara s-a constituit o a 2 ipoteca asupra aceluiasi imobil pt diferenta din valoarea apartamentului
Da este posibil
buna ziua!
pot exista ipoteci de ranguri diferite asupra unui singur imobil.
trebuie insa sa existe acordul creditorului care are rang I.
Da , este posibil. Prima ipoteca este ipoteca de rangul I si va avea prioritate in cazul unei executari silite a imobilului respectiv. Cea de -a doua ipoteca este de rangul II si se va executa dupa prima ipoteca. Este teoretic si practic riscul celei de-a doua banci , fiindca , in cazul in care nu se poate vinde imobilul la mai mult de jumatate din valoare , banca este cea care va ramane descoperita !B-)
De acord cu ceea ce au scris predecesorii mei si mai fac inca un comentariu : si aceeasi banca poate constitui ipoteca de rang II incazul in care mai acorda inca un credit si/sau majoreaza creditul deja existent pe rol
este nevoie de acordul creditorului care are rang ipotacar de gradul 1 pentru a crea o ipoteca de grad 2 in favorea altul creditor?