Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot pune ipoteca pe o casa ipotecata deja?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot pune ipoteca pe o casa ipotecata deja?

Am o casa ipotecata de banca. Mai pot pune o ipoteca in favoarea unei persoane fizice la un imprumut de bani pe care sa mi-l dea acea persoana prin notar?
In caz ca nu platesc, cine imi va lua casa banca sau persoana fizica, care are prioritate?
Daca stiti, sper sa stiti si sa ma puteti ajuta cu un sfat.
Multumesc.
Trebuie să vorbiţi cu cei de la bancă , teoretic se poate, dacă aveţi suficiente venituri pentru a acoperi ambele rate. Ar fi vorba despre o ipotecă de rang II .
Rangul ipotecii reprezintă prioritatea ei la plata datoriilor. Dintre doi creditori cu rang diferit, cel cu rang prioritar se despagubeşte primul şi integral din pretul imobilului, abia apoi se despăgubesc şi creditorii subsecvenţi, din ceea ce rămâne. Rangul ipotecii se marchează prin publicarea în Cartea funciara a imobilului .
Ipoteca asupra casei dvs. este inscrisa in Cartea Funciara si se radiaza numai dupa ce ati achitat creditul si obligatiile aferente.
Conform contractului, ipoteca reprezinta o garantie care poate fi executata, in cazul in care nu mai puteti achita creditul.
Nu puteti ipoteca casa inca odata, deoarece este deja grevata de sarcini si chiar daca doriti sa o vindeti, tot aveti nevoie de acordul bancii.
Ma gindesc ca banca nu ar avea interes sa dea acord pentru o alta ipoteca, nu? Si daca nu-si da acordul, ce se poate intampla?
Nu doresc sa vind ci sa pun o ipoteca de rang III.
Multumesc celor doua doamne.
Costin Savescu a scris:

Ma gindesc ca banca nu ar avea interes sa dea acord pentru o alta ipoteca, nu? Si daca nu-si da acordul, ce se poate intampla?
Nu doresc sa vind ci sa pun o ipoteca de rang III.

Mai mult ca sigur ca banca nu o sa aprobe instituirea unei ipoteci in favoarea unei persoane fizice... Daca nu-si da acordul, nu se poate intampla nimic, in sensul ca n-o sa puteti garanta imprumutul de la persoana fizica cu acel imobil, va trebui sa gasiti alte garantii... Rang III? Exista deja rang I si rang II la banca?
Singurul impediment ar fi existenţa unei interdicţii de grevare înscrisă în favoarea creditorului ipotecar.

În lipsa unei astfel de interdicţii, puteţi înscrie cîte ipoteci doriţi. Dacă banca nu şi-a luat măsura de prevedere (înscrierea unei interdicţii de grevare), nu se poate opune. Mai mult, nici nu aveţi nevoie de acordul ei.

Noul cod civil reglementeaza mult mai restrictiv clauzele de inalienabilitate, respectiv clauzele privind îngrădirea dreptului de dispoziţie asupra bunului ipotecat. Vedeţi, în aceste sens, art.2376, 2384.