avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate AlexCucu

Activitate AlexCucu

Răspuns la discuția Amenda Radar
Buna dimineata,

Multumesc frumos pentru raspuns.
La unitate, pe procesul verbal scrie doar BIrou Rutier 100% .. altceva nu mai scrie.

Multumesc,

Alexandru



[Mesaj editat - 2.6. din regulament - In forum nu se stabilesc relatii profesionale intre cel care intreaba si cel care raspunde, cererile si ofertele de consultanta (fie ele si pro bono) se fac numai prin intermediul mesageriei private.]
Răspuns la discuția Amenda Radar
Imi cer scuze pentru post dublu.
Va rog sa imi spuneti daca urmatoarele motive sunt bune pentru a contesta procesul verbal:
1) Nu este trecuta strada pe care s-a intamplat infractiunea( se mentioneaza doar Targoviste)
2)Grad profesional este trecut: "Ag" si numele politistului.
3) Unitatea politistului: Biroul Rutier
4)Nu m-a intrebat daca am obiectii.
5) Mi-a spus sa ma dau jos din masina cand mi-a adus procesul verbal.
6)Incadrarea faptei la clasa IV ( nu este la clasa III) ?
7)Livizibilitatea procesului verbal ( nu se intelege numele meu, al agentului si nici la descriere faptei.
8) Nu este trecut numarul de inmatriculare al masinii pe care era montat aparatul radar
9)la puncte amenda nu scrie valoarea punctuli *9 ... scrie direct valoarea totala
10) Daca in instanta politia prezinta poza cu alta viteza decat cea mentionata in PV se anuleaza procesul verbal ?
11) In procesul verbal nu scrie cu cat am depasit viteza legala ( ex in cazul meu 49) ci scrie ca am fost surprins de radar cu 99 de km/ora.

Dar daca pe tronsonul respectiv de drum, viteza legala era de 70 de km/ora, atunci nu este relevant cu cat m-a surprins radarul ... corect ?

Va rog sa imi spuneti daca unul sau mai multe motive din cele mentionate mai sus reprezinta motiv de anulare al procesului verbal.
Astept cu interes un raspuns.

Multumesc frumos,

Alexandru
Răspuns la discuția Amenda Radar
Multumesc frumos pentru raspuns.
Va rog sa imi spuneti, daca pe procesul verbal agentul constatator a trecut viteza de 99 de km/h iar eu as fi avut 89, atunci procesul verbal este lovit de nulitate?
Politistii sunt obligati sa prezinte in instanta filmarea/ pozele de unde sa reiasa viteza cu care ma deplasam ?
Discuție Amenda Radar
Buna seara,

Astazi 21.07.2013, am fost oprit in localitatea Targoviste si amendat pentru viteza.
Am fost amendat cu 720 de ron, (360 in 24 de ore) pentru depasirea vitezei cu 49 de km/h.
Vreau sa contest procesul verbal dar am cateva nelamuriri:
1) Daca nu platesc amenda acum, dupa hotararea instantei, mai pot sa platesc la jumatate?
2) Dosarul pentru contestatie trebuie se poate depune doar in localitatea unde s-a savarsit fapta?
3) Daca politistul mi-a spus ca aveam 98 de km/h cand a venit la masina iar in PV a scris 99 pot sa contest asta?
4) Eu sunt sigur ca nu aveam mai mutl de 90 de km/h.
5) In procesul meu verbam nu apare numele strazii pe care am fost amendat, scrie doar "surprins in localitatea Targoviste".
6) In procesul verbal nu se intelege nimic, nici numele meu, nici al politistului, nici detalierea faptei ... pot sa contest acest aspect ?
7)La rubrica alte mentiuni nu scrie nimic ( nu scrie ca nu am obiectii, doar o mazgaleala cu pixul cum ca nu a fost completat).
8) Nu scrie seria aparatului radar pe PV.