Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda Radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda Radar

Buna seara,

Astazi 21.07.2013, am fost oprit in localitatea Targoviste si amendat pentru viteza.
Am fost amendat cu 720 de ron, (360 in 24 de ore) pentru depasirea vitezei cu 49 de km/h.
Vreau sa contest procesul verbal dar am cateva nelamuriri:
1) Daca nu platesc amenda acum, dupa hotararea instantei, mai pot sa platesc la jumatate?
2) Dosarul pentru contestatie trebuie se poate depune doar in localitatea unde s-a savarsit fapta?
3) Daca politistul mi-a spus ca aveam 98 de km/h cand a venit la masina iar in PV a scris 99 pot sa contest asta?
4) Eu sunt sigur ca nu aveam mai mutl de 90 de km/h.
5) In procesul meu verbam nu apare numele strazii pe care am fost amendat, scrie doar "surprins in localitatea Targoviste".
6) In procesul verbal nu se intelege nimic, nici numele meu, nici al politistului, nici detalierea faptei ... pot sa contest acest aspect ?
7)La rubrica alte mentiuni nu scrie nimic ( nu scrie ca nu am obiectii, doar o mazgaleala cu pixul cum ca nu a fost completat).
8) Nu scrie seria aparatului radar pe PV.
1- Va sfatuiesc sa platiti amenda (jumatate in 48 de ore). In contestatia ce o veti depune cereti ca in hotararea ce se va da politia sa fie obligata la restituirea amenzii platite
2- Contestatia trebuie depusa la Judecatoria Targoviste (locul faptei) in termen de 15 zile de la data savarsirii faptei
3- Conteaza viteza consemnata in procesul verbal. Diferenta de 1 km/h nu are vreo relevanta
4- Conteaza viteza inregistrata de aparatul radar
5- In procesul verbal trebuie specificat exact locul savarsirii faptei. Puteti solicita constatarea nulitatii procesului verbal
6- Procesul verbal trebuie sa fie completat citet. Puteti solicita constatarea nulitatii procesului verbal
7- Inseamna ca ati avut nimic de mentionat si politistul a anulat rubrica respectiva
8- In procesul verbal nu este prevazuta o rubrica in care sa se completeze seria aparatului radar.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Va rog sa imi spuneti, daca pe procesul verbal agentul constatator a trecut viteza de 99 de km/h iar eu as fi avut 89, atunci procesul verbal este lovit de nulitate?
Politistii sunt obligati sa prezinte in instanta filmarea/ pozele de unde sa reiasa viteza cu care ma deplasam ?
Imi cer scuze pentru post dublu.
Va rog sa imi spuneti daca urmatoarele motive sunt bune pentru a contesta procesul verbal:
1) Nu este trecuta strada pe care s-a intamplat infractiunea( se mentioneaza doar Targoviste)
2)Grad profesional este trecut: "Ag" si numele politistului.
3) Unitatea politistului: Biroul Rutier
4)Nu m-a intrebat daca am obiectii.
5) Mi-a spus sa ma dau jos din masina cand mi-a adus procesul verbal.
6)Incadrarea faptei la clasa IV ( nu este la clasa III) ?
7)Livizibilitatea procesului verbal ( nu se intelege numele meu, al agentului si nici la descriere faptei.
8) Nu este trecut numarul de inmatriculare al masinii pe care era montat aparatul radar
9)la puncte amenda nu scrie valoarea punctuli *9 ... scrie direct valoarea totala
10) Daca in instanta politia prezinta poza cu alta viteza decat cea mentionata in PV se anuleaza procesul verbal ?
11) In procesul verbal nu scrie cu cat am depasit viteza legala ( ex in cazul meu 49) ci scrie ca am fost surprins de radar cu 99 de km/ora.

Dar daca pe tronsonul respectiv de drum, viteza legala era de 70 de km/ora, atunci nu este relevant cu cat m-a surprins radarul ... corect ?

Va rog sa imi spuneti daca unul sau mai multe motive din cele mentionate mai sus reprezinta motiv de anulare al procesului verbal.
Astept cu interes un raspuns.

Multumesc frumos,

Alexandru
AlexCucu, utilizator
1- Locul savarsirii contraventiei trebuie precizat cu exactitate. Daca in procesul verbal trecut la locul savarsirii contraventiei Targoviste sau Romania reprezenta acelas lucru, adica nu era definit locul savarsirii contraventiei
2.- Probabil acesta era gradul profesional al politistului - un simplu agent
3.- Nu era cumva trecut inaintea mentiunii "Biroul rutier" si IPJ judet.....?
4.- Trebuia sa va intrebe daca aveti obiectii si sa le consemneze in procesul verbal
5.- Faptul ca v-a spus va dati jos din autoturism nu prezinta relevanta
6.- Fiind orele inainte nu am posibilitatea sa verific corectitudinea incadrarii faptei
7.- Procesul verbal trebuie sa intocmit citet
8.-Daca formularul de proces verbal are o rubrica in care se inscrie numaruk de inmatriculare al autoturismului pe care a fost montat aparatul radar aceasta trebuie completata. In caz contrar, nu.
9.- Nu trece valoarea unui punct amenda. Se trece numarul de puncte aplicate si valoarea amenzii
10.- Daca poza ce o va prezenta politia cu o alta valoare a vitezei apartine autoturismului condus de dvs. valoarea reala a vitezei este cea de pe poza, iar procesul verbal poate fi considerat un fals
11.- Parerea dvs nu este corecta. In functie cu cat ati depasit viteza legala in respectiva zona se face incadrarea in clasa de sanctiuni.
Buna dimineata,

Multumesc frumos pentru raspuns.
La unitate, pe procesul verbal scrie doar BIrou Rutier 100% .. altceva nu mai scrie.

Multumesc,

Alexandru

[Mesaj editat - 2.6. din regulament - In forum nu se stabilesc relatii profesionale intre cel care intreaba si cel care raspunde, cererile si ofertele de consultanta (fie ele si pro bono) se fac numai prin intermediul mesageriei private.]
Gabriela Pintea, Consilier juridic