Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Ingrosari neclaritati in procesul verbal de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Ingrosari neclaritati in procesul verbal de contaventie depasire viteza

In procesul verbal apare o modificare a vitezei cu care am mers. Prima oara a scris 69 km/h, iar apoi a scris peste 69 ingrosat 71(viteza pe care mi-a comunicato si verbal), dar in continuare scrie ca am depasit cu 21 de km/h viteza maxima admisa (50 km/h adica 50+21=71). Diferenta de viteza (de la 71 la 69) ar fi dus la o amenda injumatatita.
Am cerut sa mi se arate inregistrarea radar, dar agentul a refuzat conform legii. Daca voi contesta acest proces verbal datorita ingrosarilor (neclaritatilor), am sanse de castig?
Am platit amenda aferenta in 48 de ore adica 140 in loc de 280 cat era valoarea intreaga.
Daca am castig de cauza imi primesc banii inapoi?
Iar daca nu am castig de cauza trebuie sa achit diferenta pana la amenda intreaga?
Daca in fotografii apare viteza 69km/h (in loc de 71) se anuleaza procesul verbal si implicit amenda sau trebuie platita amenda aferenta vitezei de 69 km/h?

ghinetgeorge, utilizator
faceti o plangere contraventionala la judecatoria pe raza careia ati fost depistat incalcand viteza legala. daca se dovedeste ca aveati alta viteza decat cea consemnata se anuleaza procesul verbal. daca procesul verbal consemneaza adevarul nu mai aveti de platit nimic in afara de ce ati platit deja. daca se anuleaza procesul verbal faceti cerere la primarie pt restituirea banilor incasati pe amenda.
Deci sa inteleg ca acele modificari grosolane nu determina nulitatea PV ?
nu. modificarile facute de insusi agentul constatator la rubrica descrierea faptei nu atrag nulitatea procesului verbal daca se poate intelege care este fapta constatata.