avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate mihainecula

Activitate mihainecula

multumesc!toate aceste lucruri imi sunt de ajutor.
Cu siguranta, voi avea o discutie cu fosta sotie despre ce trebuie sa se intimple in viitorul apropiat cu copilul nostru.Sper sa nu se ajunga la tribunal pt ca detest astfel de locuri.
Multa sanatate va doresc!
Intr-adevar, virsta fetitei nu am specificat-o.In decembrie face 4 ani!n De anuntat ,nu am anuntat-o. Legat de actiune insa, trebuia sa se astepte pt ca ea singura mi-a spus ca voi vedea copilul dupa ce imi cer drepturile in fata instante
i. Va multumesc pt raspunsul prompt si va urez multa sanatate!
Au trecut mai bine de 2 ani de la divort si lucrurile, in loc sa se clarifice, mai rau se complica!
In urma divortului am cazut de comun acord cu custodie comuna, fara program de vizita, domiciliu la mama, plata pensiei alimentare de catre tata.
In prezent fetita se afla la domiciliul bunicii materne, in alt oras, este vizitata din cind in cind de fosta sotie(probabil invatata de cineva aceasta si-a schimbat domiciliul acolo unde se afla minora dar lucreaza si locuieste in Bucuresti).
Ca tata, iau copilul o data pe luna sau de cel mult doua ori, il transport dus intors Bucuresti-Turnu Magurele-TR, pe o distanta de 150 km dus, ma implic activ de cite ori sunt lasat si incerc sa o conving pe fosta sotie sa aduca fetita in Bucuresti acest lucru avantajind in primul rind copilul.

Ma deranjeaza ca nu sunt consultat in ceea ce priveste luarea deciziilor legate de gradinita, domiciliu, activitati, de cele mai multe ori aflu de la copil ca a fost bolnav ori ca a patit cine stie ce lucruri neplacute.

De nenumarate ori am cumparat minorei imbracaminte pe care am considerat ca este bine sa o dau bunicii materne astfel ca copilul sa fie imbracat decent.De fiecare data se intimpla ca copila sa imi fie data fara hainute de schimb sau incaltari adecvate si de fiecare data, cind intrebam ce se intimpla, fosta sotie imi raspundea ca tre sa o intrebe pe mama ei ce haine si ce incaltari a dat copilului.
Mai mult! De fiecare data copilul vine invrajbit ,cu idei impuse, cu teama de parca eu i-as face ceva rau...

Din 4 iulie am depus acte pt constituirea unui dosar in care sa cer stabilirea domiciliului fetitei la mine(locuiesc in Bucuresti intr-un apartament cu 2 camere una din ele fiind special amenajata pt copil).

Vreau ca acest copil sa duca o viata civilizata, sa faca un sport, sa invete pian, engleza, nu sa stea cu o femeie operata de cancer, cu handicap, intr-un mediu toxic (apartament cu 2 camere in care 2 persoane-fosta soacra si concubinul acesteia fumeaza).

Rugamintile adresate sotiei nu au avut nici un efect iar acum ma confrunt cu 2 probleme si mai grave:
-de cind a aflat de proces nu imi da voie sa mai vad copilul
-nu doreste sa semneze procura pt scoaterea copilului din tara-am luat bilete pt o vacanta in Grecia (are dreptul sa refuze asta?)

Ce este de facut?Cum pot actiona pt binele copilului?ce sanse am sa obtin ceva mai mult decit am obtinut (o custodie comuna de care fosta sotie nu tine cont)?