avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1897 soluții astăzi
Forum Activitate Anonimus00

Activitate Anonimus00

Buna ziua! Sunt casatorita de 12 ani, casatorie din care au rezultat 2 minori, primul fiind recunoscut de catre tata, al doilea fiind motivul intentarii de catre sot a unui proces de "Tagada paternitate". Pe scurt, in ultimii ~3 ani, am fost separati in fapt, ba mai mult, sotul si-a schimbat domiciliul si inclusiv actele de identitate. In urma cu un an, eu si sotul am avut relatii sexuale ocazionale, in aceeasi perioada in care eu aveam o alta relatie. (Completez prin a spune ca si sotul avea, si are in continuare, o relatie, pe care nici macar n-o ascunde). In aceasta perioada a fost conceput cel de-al doilea minor. Daca eu sunt de acord ca sotul sa fie scos din certificatul de nastere al copilului, neavand siguranta paternitatii, in cazul intentarii de catre acesta a unui divort, va reusi, pe baza acestui fapt, sa obtina custodia primului minor(cel pe care-l recunoaste si pe care-l vrea)??? Mentionez ca in toata perioada separarii, minorul in discutie a locuit la mine, fiind singura care s-a ocupat de intretinere si educare. Colac peste pupaza, alocatia de stat a acestui minor e si in prezent pe numele sotului, copilul nemaibeneficiind de acesti bani din momentul separarii. Concluzionez: Risc sa pierd custodia primului minor in cazul in care recunosc acea relatie extraconjugala avuta in perioada separarii in fapt? Va rog din suflet sa ma ajutati! Va multumesc anticipat!