avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Activitate Danielasicristi

Activitate Danielasicristi

Buna ziua, Se poate pune poprire pe ajutorul de cununie oferit de catre Primaria Bucuresti?
Răspuns la discuția Executare silita
Revin cu o intrebare pt Dvs. S-a infiintat poprirea pe salariu, respectiv 1/3. de aproximativ 4 luni. Pe actul de infiintare a popririi este specificata o suma de bani dar, urmata de o virgula si mentiunea ca suma va fi actualizata. Asta ce inseamna? Ca in continuare se calculeaza dobanda? Am avut impresia ca instanta a decis pt urmarirea soldului principal, penalizari, etc..si s-a ajuns la o anumita suma. Si punct. Suma respectiva trebuie recuperata. Despre ce actualizari este vb in continuare? Adica nu o sa termin niciodata cu plata catre ei? Mai aveam de plata aprximativ 9000 de euro in momentul cand am incetat platile, iar acum am de plata vreo 15.000. Nu inteleg ce reprezinta diferenta..penalizari. onorariul executorului? Chiar atat de mare este onorariul unui executor? Ma intreb daca ma duc la executorul respectiv va fi de acord sa-mi arate si mie defalcat ce anume contine datoria mea catre banca? Poate sa-mi arate dosarul? Dobanda curge in continuare? Va rog sa-mi dati un sfat..stiu ca am pus o gramada de intrebari...
Răspuns la discuția Executare silita
Nu este vorba ca nu as avea partea mea de vina. Este vorba despre faptul ca daca as face contestie la executare as putea gasii anumite penalitati abuzive pe care instanta le-ar putea anula. Asta era ideea..daca merita efortul. Iar pensia alimentara este deja stabilita de instanta. Vreti sa spuneti ca pensia alimentara este considerata ca fiind al 2-lea creditor? Si prin urmare mi se poate urmarii pana la 1/2 din venituri? Eu aveam impresia ca din salariul de baza se va scadea pensia alimentara si apoi se va aplica poprirea de 1/3 in contul bancii.
Răspuns la discuția Executare silita
Bunnn. Deci tot ce-mi ramane de facut este sa duc la finaciar comunicarea de la instanta primita pt divort, unde este specificata pensia alimentara, in speranta ca ea sa fie scazuta din salariu; ca apoi sa fie calculat din ceea ce ramane acel 1/3. Sa inteleg ca asta este singura solutie. Mai are rost sa contesc suma imputata? Este posibil sa o fi umflat ei prin penalizari abuzive? Ma gandesc ca nu sunt atat de fraieri incat sa nu se acopere de hartii. Prin urmare desii le-am platit 4 ani de zile..astazi ma gasesc in situatia de a datora mai mult decat creditul luat initial.
Daca mai aveti vreun sfat pt mine...v-as fi recunoscator. Daca nu, multumesc pt sprijinul acordat si va doresc numai bine.
Răspuns la discuția Executare silita
Este posibil sa scad din salariul de baza inaintea popririi a 1/3 din salariu de catre respectivii executori a pensiei alimentare ( sa le prezint hotararea instantei in acest sens) si a unui minim de plata ( la un overdraft) contractat la o alta banca? Daca de pilda mai aduc angajatorului inca un grafic de rambursare a unei alte banci o va lua in calcul? Si astfel sa se constiutuie 1/2 din salariu, fiind vb de 2 creditori? Sau estenevoie ca si cealalta banca sa obtina executare silita? Mentionez ca fata de cealalta banca imi respect obligatiile financiare.
Răspuns la discuția Executare silita
Creditul este de nevoi personale fara garantie imobiliara. Oricum nu detin proprietate pe numele meu, asa ca nu au ce executa. Nu mi se pare normal sa platesc penalitati in continuare. Ar fi firesc sa platesc suma datorata (imprumutata) plus eventualele penalitati stranse pana la data cand am fost dat in judecata. Altfel ce hotarare judecatoreasca mai e asta? Jupuiti-l in continuare?:) In plus, am platiti totusi 5 ani creditul, adica jumatate de perioada contractuala. Habar nu am ce cifre au cei de la banca in dosar, pot duce instantei ce acte vor. Oricum vad ca platesc tot creditul initial, ca si cum nu am achitat nimic pana acum. Sa nu fiu inteles gresit...sunt de acord sa platesc. Dar nu as vrea sa o fac acum toata viata, orbeste.
Multumesc pt raspunsurile primite. Totusi asteptam ceva mai de finete avocateasca..:)..ca sa spun asa, respectiv modalitati prin care oarecum sa ies cat mai nesifonat din afacerea asta. De pilda am intrebat daca executorii pot pune poprire fiindu-le suficient incuviintarea executarii silite date de instanta, sau trebuia ca instanta in sine sa puna poprirea. In plus, cumantumul sumei datorate mai poate fi diminuat sau macar stabilit la o suma fixa?
Răspuns la discuția Executare silita
Deci sa inteleg sa instiintarea de plata trimisa angajatorului meu de catre firma de executori este perfect legala si nu mai am alta solutie decat sa iau la cunostinta de aceasta. Am sperat ca acea hartie nu ma obliga, intrucat nu este eliberata de catre o instanta judecatoreasca. Cand va referiti la penalitati..sper ca nu este vorba despre dobanzi ca la banca...pentru ca in situatia asta voi platii pana la batranete. Deja am vazut ca mi se imputa o suma mai mare decat cea luata initial de la banca prin credit
Răspuns la discuția Executare silita
Auzisem totusi din alte surse cum ca este de preferat sa fii dai in judecata in situatia in care nu mai poti platii ratele creditului. Se spunea ca practic instanta stabileste o suma de plata fixa pe care o datorezi ,deci doar pe aia o ai de platit, nicidecum alte dobanzi in continuare. Probabil am inteles eu gresit?
Si inca ceva: peste tot am vazut ca la serviciu, in cazul popririi, hartiile sosite erau eliberate de catre judecatorii. In cazul meu sunt de catre firma de executori judecatoresti. Nu mai era nevoie sa ma dea in judecata? Sau ar fi trebuit sa aibe tittlu executoriu?
Multumesc.
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru a iesii dintr-o situatie neplacuta. Am luat un credit de nevoi personale acum 7 ani, am platit vreo 4 ani, apoi din cauza diminuarii salariului nu am mai putut platii rata integrala. Nu am gasit intelegere la banca, aceasta trecandu-ma in baza de date..etc..recuperare creante. Dupa aproximativ 2 ani am constatat ca mi-au blocat contul bancar, lucru care nu m-a afectat pentru ca eu incasam drepturile salariale numerar. Cea care conducea toata treaba asta era o firma de executori judecatoresti. Am intrat pe internet pe pagina Judecatoriei sector 3 si am gasit acolo o incuviintare de executare silita impotriva mea, irevocabila, dar care parea ca se refera doar la conturile bancare. In fine, luna acesta am primit si eu acasa , in sfarsit, o hartie de la un executor judecatoresc prin care mi se comunica ca au trimit o INSTIINTARE DE PLATA unitatii angajatoare. Totul a culminat cu faptul ca m-au sunat de la serviciu sa ma prezint sa semnez faptul ca mi s-a pus poprire pe salariu. SCURT!!. Intrebarile mele pt Dumneavoastra sunt:
- Instanta a incuviintat si poprirea pe salariu? Este legal ceea ce fac executorii judecatoresti? Nu este nevoie de o hotarare judecatoreasca expresa in acest sens?
- Se mai poate face ceva pt a oprii porprirea?
- Am de asemenea, fiind divortat, si o pensie alimentara de platit. Dar fiind de comun acord instituita o platesc lunar, nebevol, nefiind poprita din salariu. Ar trebuii sa merg la serviciu cu hotararea de divort sa arat acest lucru?
- Este posibil ca sa-mi scada din salariu pensia alimentara, ca apoi sa calculeze cei 1/3 pt banca? In felul acesta ma gandesc ca suma porprita ar fi mai mica.
Mentionez ca sunt bugetar. deci nu merg sfaturile cu salariul la negru..sau alte variante:)
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns intrucat sunt asteptat zilele astea sa semnez luarea la cunostinta.
Si inca o intrebare va rog. Dobanda mai curge in cazul in care s-a pus poprirea? Ca vad ca dupa 5 ani in care am platit 170 de euro pe luna...am aceeasi suma de plata acum ca la inceput..parca mai mare putin. O sa platesc dobanda in continuare sau s-a stabilit o suma si gata...trebuie platita prin acei 1/3 din salariu?
Cu respect!