avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate cosstti

Activitate cosstti

Din păcate, starea mentală a tatălui este zero barat. Am scris ceva mai sus despre acest aspect.
În următoarele zile voi căuta un notar cu experiență. Voi plăti o consultație dacă este necesar și voi face cele necesare.
Mulțumesc frumos!
Mulțumesc pentru lămuriri.
Doar cu acest certificat medico - legal psihiatric, eliberat de un medic legist, un notar poate face această procură?
Eu asta am înțeles.
Să vedem acum pașii pentru obținerea acestui certificat medico-legal psihiatric.
La cine trebuie să apelez? La un medic legist sau la un psihiatru? Sau la ambii?
De obicei notarii se autoprotejează în astfel de cazuri.
Notarul poate întocmi această împuternicire doar cu o adeverință eliberată de un medic psihiatru, în care să se specifice că persoana în vârstă are discernământ. Această adeverință are valabilitate doar 24 de ore.
Din cinci semnături ale tatei ... nici una nu seamănă cu cealaltă (asta acum un an de zile în urmă).
Comunicarea cu el este extrem de dificilă, nu înțelege ce se vrea de la el și este negativist.
Știm acest aspect din relatările doamnelor asistente
Greu și rar poate spune o propoziție de 4 - 5 cuvinte.
De un dialog coerent nici nu poate fi vorba.
De multe ori refuză orice formă de dialog.
De cele mai multe ori nu ne recunoștea, nu știa cu cine stă de vorbă.
În situația actuală nici nu se poate pune problema vizitelor aparținătorilor.
Situația este dificilă.
Mulțumesc pentru lămuriri.
Sper totuși că pe acest forum, un avocat mă pune în temă.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mulțumesc pentru răspuns.
Îmi puteți spune care este tariful aproximativ pentru obținerea acestei curatele?
Care ar fi pașii de urmat?
În prezent sunt necesari 3200 lei lunar pentru internarea tatei în acel centru.
Pensia tatei este mult mai mică.
Noi scoatem lunar, bani din buzunar pentru a acoperi diferența până la acoperirea sumei de 3200 lei.
Situația nu este simplă deloc.
Cu o curatelă am putea avea acces la un depozit de economii al părinților de aproximativ 15000 lei.
Situația financiară pentru plata lunară la centrul rezidențial s-ar schimba simțitor.
Problema este că la acel depozit de economii nu există nici un împuternicit.
Din acest motiv insist pentru informații în ce privește curatela.

Curatela poare fi necesară la efectuarea succesiunii?
Mama decedată în luna iunie 2020
Tata în vârstă de 91 de ani este internat într-un centru pentru persoanele în vârstă. Zilele astea a fost depus un dosar pentru handicap pentru tată.
Probleme de comunicare, deplasare, percepere a realității, pampers, etc.
În anul 2022 este termenul limită pentru dezbaterea succesiunii (pentru mama).
Cum poate fi dezbătută succesiunea dacă tata este în starea în care este?
Trebuie instituită curatelă, există și alte posibilități?
Vă mulțumesc pentru răspunsuri.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bravos națiune!
Așadar legislația protejează hoții.
Ziua în amiaza mare a fost furată yala electromagnetică de la interfon.
Acum un an în urmă un individ a spart geamul termopan de la ușa de acces în scară.
În urmă cu un an și jumătate a fost spartă ușa de acces la subsol. Acolo au fost sparte mai mute boxe.
Păi constat că cei care nu vor sistem de supraveghere video protejează infractorii sau mai rău ... sunt părtași la fărădelegi.
Amintim că avem copii minori în scară, aceștia sunt expuși oricăror agresiuni fără un sistem de supraveghere video.
Cred că ar trebui estimat fără jenă, profilul moral al celor care nu vor sistem de supraveghere video în scara de bloc.
Sper ca nu am declansat o furtuna intr-un pahar cu apa pentru ca nu am facut toate precizarile.
De o parte si de cealalta a trecerii de pietoni (de unde mi-a fost ridicata masina) sunt locuri de parcare marcate, dispuse paralel fata de trecerea de pietoni si perpendicular fata de trotuar (fara distanta de 25m fata de zebra). Distanta dintre locul de parcare marcat cu vopsea alba si marcajul trecerii de pietoni este practic inexistenta.
In zona nu sunt parcari cu plata.
Deci culpa mea se rezuma la faptul ca partea stanga a masinii (parcata perpendicular fata de trotuar),ocupa jumatate de metru din marcajul trecerii de pietoni.
De cand mi-a fost ridicata masina si pana in prezent, a trecut o luna si jumatate fara sa fi primit prin posta P.V. de contraventie. Este posibil sa-mi fi ridicat masina fara poze si fara politist?
Dupa aparente, cam asa ar sta lucrurile ... gresesc?
Este posibil sa le fi scapat din vedere acest amanunt si din lipsa de dovezi au renuntat la procesul verbal?

Am citit ce era de citit. Ar trebui sa felicit avocatul... (am inteles ca nu trebuie sa dau nume) pe care il consider un geniu!
Concret: Ce trebuie sa fac? Cui trebuie sa ma adresez?
Multumesc.
Este regretabil ce ati patit. Spun asta deoarece si mie mi-a fost ridicata masina (sant din Iasi) si doar cine nu a patit-o, nu are de unde sa stie ce sentiment te incearca atunci cand nu iti mai gasesti masina acolo unde ai lasat-o.
De obicei nu te lasa sa te apropii de masina care este undeva intr-un tarc, te lasa sa o identifici de departe fara sa vezi toate detaliile, dupa care se intocmeste un proces verbal unde scrie ca: "Mentionez ca autovehicolul este in aceeasi stare ca si la ridicare." In final trebuie sa platesti taxa de ridicare, dupa care te lasa sa intri in tarcul respectiv numai dupa ce iti este verificat procesul verbal si se constata ca ai platit taxa.
Daca constati vreo zgarietura sau cine stie ce altceva... indivizii iti rad in fata si iti intorc spatele, ce mai.?...nu ai cu cine vorbi.
In data de 24 octombrie mi-a fost ridicata masina care stationa partial (0.5 metrii) pe o trecere de pietoni.
M-am dus, am platit ridicarea 430 RON si m-am bucurat ca nu mi-au zgariat-o, dupa care am plecat victorios ca mi-am recuperat masina.
Nici pana astazi 6 decembrie nu mi-a venit nimic de la Politie (proces verbal de contraventie, puncte amenda etc). Cred ca mi-au ridicat masina fara politist si poze (nu am de unde sa fiu sigur dar asa imi place sa cred).
Ce ma sfatuiti sa fac? As vrea sa-i dau in judecata pentru ridicarea abuziva a masinii.
Multumesc pentru orice fel de sfat.