avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Curatela poare fi necesară la efectuarea succesiunii? ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Curatela poare fi necesară la efectuarea succesiunii? Mama decedată ...

Curatela poare fi necesară la efectuarea succesiunii?
Mama decedată în luna iunie 2020
Tata în vârstă de 91 de ani este internat într-un centru pentru persoanele în vârstă. Zilele astea a fost depus un dosar pentru handicap pentru tată.
Probleme de comunicare, deplasare, percepere a realității, pampers, etc.
În anul 2022 este termenul limită pentru dezbaterea succesiunii (pentru mama).
Cum poate fi dezbătută succesiunea dacă tata este în starea în care este?
Trebuie instituită curatelă, există și alte posibilități?
Vă mulțumesc pentru răspunsuri.

Cel mai recent răspuns: cosstti , utilizator 19:43, 24 Martie 2021
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista un termen limita pentru dezbaterea succesiunii.
O puteti face oricand, doar ca dupa împlinirea a 2 ani de la decesul mamei, veti avea de achitat în plus și un impozit de 1% din valoarea masei succesorale.
Ceea ce, comparativ cu cheltuielile pe care le-ați avansa pentru obținerea unei curatele, este cam acelasi lucru.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mulțumesc pentru răspuns.
Îmi puteți spune care este tariful aproximativ pentru obținerea acestei curatele?
Care ar fi pașii de urmat?
În prezent sunt necesari 3200 lei lunar pentru internarea tatei în acel centru.
Pensia tatei este mult mai mică.
Noi scoatem lunar, bani din buzunar pentru a acoperi diferența până la acoperirea sumei de 3200 lei.
Situația nu este simplă deloc.
Cu o curatelă am putea avea acces la un depozit de economii al părinților de aproximativ 15000 lei.
Situația financiară pentru plata lunară la centrul rezidențial s-ar schimba simțitor.
Problema este că la acel depozit de economii nu există nici un împuternicit.
Din acest motiv insist pentru informații în ce privește curatela.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Păi in primul rând, trebuie să îl puneti pe tata sub interdicție, prin hotărâre judecătorească.
Apoi, să obțineți o încheiere de la instanța, prin care este desemnat un curator pentru a-l reprezenta pe tatăl dvs la dezbaterea succesiunii.
Cat costa, nu stiu sa va spun, dar trebuie să luați în calcul onorariul avocatului, costurile privind eventualele expertize medicale, plus cheltuielile judiciare.
Contactați un avocat pentru un pret exact.
Mulțumesc pentru lămuriri.
Sper totuși că pe acest forum, un avocat mă pune în temă.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti sa cautati pe aceasta pagina: www.avocatnet.ro/Avocat-din-... .

Alte discuții în legătură

Testamentul se face cu 2 martori sau se face pe baza unei adeverințe ... Magie1 Magie1 Testamentul se face cu 2 martori sau se face pe baza unei adeverințe medicale că nu are probleme persoana. Și orice act de donație sau certificat ... (vezi toată discuția)
Am facut succesiunea dupa mama decedata ,tatal a ramas in grija ... florinm58 florinm58 Am facut succesiunea dupa mama decedata ,tatal a ramas in grija mea ,mai am un frate care doar din cand in cand mai da un telefon ,datorita faptului ca am ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, am început succesiunea de pe urma tatălui meu (decedat ... Vasilica Marilena Vasilica Marilena Bună ziua, am început succesiunea de pe urma tatălui meu (decedat pe 8 octombrie 2022) în data de 18 septembrie 2023. Menționez că tata era divorțat ... (vezi toată discuția)