Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Curatela poare fi necesară la efectuarea succesiunii? ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Curatela poare fi necesară la efectuarea succesiunii? Mama decedată ...

Curatela poare fi necesară la efectuarea succesiunii?
Mama decedată în luna iunie 2020
Tata în vârstă de 91 de ani este internat într-un centru pentru persoanele în vârstă. Zilele astea a fost depus un dosar pentru handicap pentru tată.
Probleme de comunicare, deplasare, percepere a realității, pampers, etc.
În anul 2022 este termenul limită pentru dezbaterea succesiunii (pentru mama).
Cum poate fi dezbătută succesiunea dacă tata este în starea în care este?
Trebuie instituită curatelă, există și alte posibilități?
Vă mulțumesc pentru răspunsuri.

Nu exista un termen limita pentru dezbaterea succesiunii.
O puteti face oricand, doar ca dupa împlinirea a 2 ani de la decesul mamei, veti avea de achitat în plus și un impozit de 1% din valoarea masei succesorale.
Ceea ce, comparativ cu cheltuielile pe care le-ați avansa pentru obținerea unei curatele, este cam acelasi lucru.
Mulțumesc pentru răspuns.
Îmi puteți spune care este tariful aproximativ pentru obținerea acestei curatele?
Care ar fi pașii de urmat?
În prezent sunt necesari 3200 lei lunar pentru internarea tatei în acel centru.
Pensia tatei este mult mai mică.
Noi scoatem lunar, bani din buzunar pentru a acoperi diferența până la acoperirea sumei de 3200 lei.
Situația nu este simplă deloc.
Cu o curatelă am putea avea acces la un depozit de economii al părinților de aproximativ 15000 lei.
Situația financiară pentru plata lunară la centrul rezidențial s-ar schimba simțitor.
Problema este că la acel depozit de economii nu există nici un împuternicit.
Din acest motiv insist pentru informații în ce privește curatela.

Păi in primul rând, trebuie să îl puneti pe tata sub interdicție, prin hotărâre judecătorească.
Apoi, să obțineți o încheiere de la instanța, prin care este desemnat un curator pentru a-l reprezenta pe tatăl dvs la dezbaterea succesiunii.
Cat costa, nu stiu sa va spun, dar trebuie să luați în calcul onorariul avocatului, costurile privind eventualele expertize medicale, plus cheltuielile judiciare.
Contactați un avocat pentru un pret exact.
Mulțumesc pentru lămuriri.
Sper totuși că pe acest forum, un avocat mă pune în temă.
Puteti sa cautati pe aceasta pagina: www.avocatnet.ro/Avocat-din-... .