Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Curatela poare fi necesară la efectuarea succesiunii? ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Curatela poare fi necesară la efectuarea succesiunii? Mama decedată ...

Curatela poare fi necesară la efectuarea succesiunii?
Mama decedată în luna iunie 2020
Tata în vârstă de 91 de ani este internat într-un centru pentru persoanele în vârstă. Zilele astea a fost depus un dosar pentru handicap pentru tată.
Probleme de comunicare, deplasare, percepere a realității, pampers, etc.
În anul 2022 este termenul limită pentru dezbaterea succesiunii (pentru mama).
Cum poate fi dezbătută succesiunea dacă tata este în starea în care este?
Trebuie instituită curatelă, există și alte posibilități?
Vă mulțumesc pentru răspunsuri.

La un medic legist.
Certificatul medico legal psihiatric trebuie să concluzioneze că persoana are discernământul necesar pentru a încheia acte juridice de dispozitie.
Cand discutați cu un notar despre posibilitatea deplasării, prima intrebare va fi legata de starea mentală a persoanei.
Din păcate, starea mentală a tatălui este zero barat. Am scris ceva mai sus despre acest aspect.
În următoarele zile voi căuta un notar cu experiență. Voi plăti o consultație dacă este necesar și voi face cele necesare.
Mulțumesc frumos!