avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 399 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Curatela poare fi necesară la efectuarea succesiunii? ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Curatela poare fi necesară la efectuarea succesiunii? Mama decedată ...

Curatela poare fi necesară la efectuarea succesiunii?
Mama decedată în luna iunie 2020
Tata în vârstă de 91 de ani este internat într-un centru pentru persoanele în vârstă. Zilele astea a fost depus un dosar pentru handicap pentru tată.
Probleme de comunicare, deplasare, percepere a realității, pampers, etc.
În anul 2022 este termenul limită pentru dezbaterea succesiunii (pentru mama).
Cum poate fi dezbătută succesiunea dacă tata este în starea în care este?
Trebuie instituită curatelă, există și alte posibilități?
Vă mulțumesc pentru răspunsuri.

Cel mai recent răspuns: cosstti , utilizator 19:43, 24 Martie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La un medic legist.
Certificatul medico legal psihiatric trebuie să concluzioneze că persoana are discernământul necesar pentru a încheia acte juridice de dispozitie.
Cand discutați cu un notar despre posibilitatea deplasării, prima intrebare va fi legata de starea mentală a persoanei.
Din păcate, starea mentală a tatălui este zero barat. Am scris ceva mai sus despre acest aspect.
În următoarele zile voi căuta un notar cu experiență. Voi plăti o consultație dacă este necesar și voi face cele necesare.
Mulțumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testamentul se face cu 2 martori sau se face pe baza unei adeverințe ... Magie1 Magie1 Testamentul se face cu 2 martori sau se face pe baza unei adeverințe medicale că nu are probleme persoana. Și orice act de donație sau certificat ... (vezi toată discuția)
Am facut succesiunea dupa mama decedata ,tatal a ramas in grija ... florinm58 florinm58 Am facut succesiunea dupa mama decedata ,tatal a ramas in grija mea ,mai am un frate care doar din cand in cand mai da un telefon ,datorita faptului ca am ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, am început succesiunea de pe urma tatălui meu (decedat ... Vasilica Marilena Vasilica Marilena Bună ziua, am început succesiunea de pe urma tatălui meu (decedat pe 8 octombrie 2022) în data de 18 septembrie 2023. Menționez că tata era divorțat ... (vezi toată discuția)