avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Activitate angelaang

Activitate angelaang

Răspuns la discuția Poarta vecinului
Am avut si eu acesta speta candva....pt doar 20 cm...si sit sta in felul urmator;
Uzucapiunea presupune dobandirea proprietatii sau a altui drept real prin posedarea neintrerupta a bunului in timpul stabilit de lege. Prin uzucapiune se poate dobandi orice bun imobil aflat in circuitul civil.

Conditia de baza a uzucapiunii este posesia neviciata, utila: continua, neintrerupta, netulburata, publica si sub nume de proprietar..
Uzucapiunea poate fi:

de 30 de ani
de 10 pana la 20 ani
Pentru a opera uzucapiunea de 30 de ani trebuie sa existe o posesie de 30 de ani, utila (neviciata).

Pentru a opera uzucapiunea de la 10 la 20 de ani trebuie sa existe o posesie utila asupra lucrului, posesia sa se intemeieza pe just titlu, sa dureze de la 10 la 20 de ani si sa fie de buna credinta.

Daca opereaza uzucapiunea, efectul principal este acela ca posesorul dobandeste dreptul de proprietate sau alt drept real asupra lucrului.
Va rog a-mi raspunde la urmatoarea intrebare;
– Executorul poate pune sechestru sau ma poate executa silit daca sotul meu in urma unui delict este obligat la plata unei despagubiri?(acesta neavand nici un bun mobil sau imobil). Aici ma refer la bunurile imobile asupra careia sa facut deja partajul voluntar inainte ca executorul sa treaca la executarea silita,iar eu sunt singura proprietara asupra imobilului rezultand din urma partajului voluntar.Va multumesc.