avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate ivape

Activitate ivape

Aceasta sa fie singura solutie? Pe acest model isi ia oricine televizoare, face reclamatie la anpc, primeste banii inapoi dar nu returneaza produsul.
buna ziua,
Detin un magazin online.
In urma reclamatiei catre ANPC din partea unui client,s-a dispus restituirea banilor.
I-am restituit banii dar acesta refuza sa returneze produsele.
ANPC a constatat ca reclamatia este neintemeiata dar totusi are dreptul sa-si primeasca banii inapoi daca doreste. I-am trimis prin mandat postal, am raspuns oficial in scris de la posta. Clientul refuza returnarea produselor pe motiv ca ANPC nu i-a spus ca trebuie sa le returneze. I-am explicat ca nu poate ANPC sa dispuna ca eu sa-i dau gratis marfa, dar se pare ca-i vorba de rea vointa.

Cum imi pot recupera marfa?
In ce stare trebuie sa mi le returneze?

multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Reziliere contract firma cablu tv
despre ce vorbiti dvs? ati citi ce anume as dori sa aflu?
buna ziua,
Am incheiat contract cu UPC pentru serviciul de internet pe o perioanda de 1 an.
Am platit toate facturile la zi, a trecut 1 an dar tot nu pot rezilia contractul deoarece imi cer taxa de reziliere.
Am refuzat modem gratuit si am platit 1 euro+tva chirie lunara tocmai pentru a nu incheia contract pe 2 ani, am refuzat oferta de viteza de download dubla tocmai pentru ca stiam ca voi rezilia contractul (cu 4 luni in urma).
Acum perioada contractuala s-a incheiat cu o luna in urma, in decurs de 2 luni am sunat de foarte multe ori sa cer detalii despre modul cum pot rezilia abonamentul si mi-au spus ca voi fi sunat si nu ma suna nimeni.Azi am fost si in sfarsit am gasit pe cineva de la persoane juridice si am depus o cerere scrisa la care am numar de inregistrare.Tot azi m-au sunat sa-mi spuna ca voi plati taze de reziliere deoarece abonamentul se prelungeste automat cu inca 1 an. Cum e posibil asa ceva?
Ei pot scrie ce le trece prin cap in acel contract dar intrebarea mea: este legal?
Sunt dispus sa-i dau in judecata, daca citeste vreun avocat din Ploiesti este rugat sa ma contacteze.
As dori sa-mi explicati daca este legal ce fac ei.(clauza ca abonamentul se prelungeste automat)
multumesc