Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reclamatie ANPC, bani returnati dar nu si produsele
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reclamatie ANPC, bani returnati dar nu si produsele

buna ziua,
Detin un magazin online.
In urma reclamatiei catre ANPC din partea unui client,s-a dispus restituirea banilor.
I-am restituit banii dar acesta refuza sa returneze produsele.
ANPC a constatat ca reclamatia este neintemeiata dar totusi are dreptul sa-si primeasca banii inapoi daca doreste. I-am trimis prin mandat postal, am raspuns oficial in scris de la posta. Clientul refuza returnarea produselor pe motiv ca ANPC nu i-a spus ca trebuie sa le returneze. I-am explicat ca nu poate ANPC sa dispuna ca eu sa-i dau gratis marfa, dar se pare ca-i vorba de rea vointa.

Cum imi pot recupera marfa?
In ce stare trebuie sa mi le returneze?

multumesc anticipat.
faceti-i si dvs ca persoana fizica plangere pt abuz de incredere. daca nu va rezolvati problema asa, nu va ramane decat instanta civila cu ce presupune ea.. timp si bani.
Aceasta sa fie singura solutie? Pe acest model isi ia oricine televizoare, face reclamatie la anpc, primeste banii inapoi dar nu returneaza produsul.