avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Activitate Laura1182

Activitate Laura1182

Buna Ziua!Se da urmatoarea situatie.Sotul meu este cetatean non UE,detinator al unui permis de sedere temporar ,este la al 2 lea,primul fiind eliberat in 2013,amandoi locuind la aceasta adresa de atunci.Trebuie sa completam niste acte unde trebuie sa bifam daca are viza de resedinta sau domiciliul aici si nu stim unde ne incadram .Este vorba de inscrierea la gradinita a copilului nostru ,unde se cere domiciliul parintilor aici .Noi locuim aici impreuna cu copii nostri evident,si mi se pare absurd sa mi se spuna ca sotul nu are domiciliul aici ..El nu are un alt domiciliu in romania ci doar aici are declarata adresa la politia pentru emigrari .Fiind si cetatean non ue ,defapt nu are nici un drept sa si stabileasca o alta resedinta inafara de cea declarata la politie in momentul reinnoirii permiselor .De la MAI imi zic una,juristul de la primarie imi zice alta.Pe permisul lui de membru de familie care este valabil 5 ani ,scrie adresa noastra ,unde locuim impreuna cu copii nostri .Ce alt domiciliu ar putea avea???Nu acela se considera domiciliul unde locuiesti constant mai ales cand si sotia si copii sunt in acel domiciliu?
Răspuns la discuția Casatoria cu cetatean marocan
Buna ziua nAm trimis niste mailuri ,mi s a spus ca certificatul de cutuma in sine poate fi eliberat de catre orice ambasada a marocului in lume(certificatul de cutuma se da numai de la ambasade si se da pe baza certificatului de celibatar adus din maroc,supralegalizat mae maroc ) , si este perfect valabil pt starea civila in romania.,,Dovada eliberata sau autentificata de misiunile diplomatice in romania,, De la ambasada maroc in romania nu au vrut sa i dea certificat de cutuma pentru ca nu este in inscriptia consulara in romania , ci este in spania.L au trimis in spania dupoa certificat ,dansul a vorbit cu ei ,si i au spus ca sa mearga dupaia cu certificatul inapoi la el,presupun sa i l ,,autentifice,,.Sau pe baza lui sa i dea ,,dovada,, cum ca indeplineste conditiile de fond pt a se casatori in romania.Am spus ,,presupun,, pentru ca inca nu sunt sigura si ma astept la oriceMai am o nelamurire,la starea civila mi a spus ca certificatul dansului de nastere trebuiesa aiba 3 stampile mae maroc,ambasada maroc,mae romania.Daca va merge acum cu aceste acte la consulat aici in spania ,probabul i vor pune pe ele si stampila consulatului marocului in spania(legalizare consulat maroc spania),si ma intreb daca aceasta stampila in plus poate fi o problema ,poate parea absurd ceea ce intreb ,dar nu mai stiu la ce sa ma astept ,nMultumesc mu
Buna ziua,
Sunt romanca,locuiesc in spania si doresc sa ma casatoresc cu un ceatean marocan care si dansul are permis de rezidenta permanent CE,pe teritoriul spaniei.Dansul poate veni in romania fara a avea nevoie de viza si poate sta in romania 90 de zile intr o perioada de 180de zile.(dansul a mai fost in tara de multe ori,in concediu)Problema este ca dorim sa ne casatorim vara aceasta in romania in orasul meu natal.La starea civila ne cere dovada de la ambasada tarii lui cum ca se poate casatori in ro,iar ambasada tarii lui i cere viza ca sa i elibereze acest document,sau permis de sedere pe tritoriul romaniei..Intrebarea mea este:1)Poate sa solicite o viza chiar daca nu are nevoie de ea sa intre in tara,si ce fel de viza ar fi? 2)Aici la ambasada lui in Spania i ar da aceste documente fara nici o problema ,fiind inscris aici,Exista vre o posibilitate ca ambasada romana de aici sa i legalizeze certificatul de cutuma eliberat de la ambasada tarii lui aici in spania si sa fie valabil la starea civila,astfel incat sa nu mai fie necesar sa mergem la ambasada tarii lui din bucuresti?Se pare ca pt eliberarea certificatului de cutuma in romania ambasada marocului cere ca cetateanul respectiv sa aiba permis de sedere in romania:O.Mi se pare absurd.De la imigrari mi s a spus ca dansul atata timp cat este legal in romania se poate casatori , indiferent ca este turist,sta la hotel sau in kamping....Am ajuns la concluzia ca uneori autoritatile nu sunt prea de acord cu casatoriile mixte..X-(.Am citit undeva o postare pe acest forum cum ca actele cetateanului marocan nu trebuie supralegalizae pt ca ar fi o conventie intre maroc si romania , FALS,trebuie supralegalizate mae in tara lui,ambasada tarii lui si mae romania.Va multumesc anticipat pentru orice raspuns sau sfat ,va doresc toate cele bune.