avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1061 soluții astăzi
Forum Activitate popana1977

Activitate popana1977

Apreciez raspunsul dumneavoastra insa apartamentul nu a fost inchiriat pentru 1 an (doar contractul pentru internet a fost incheiat pe 1 an, inteleg ca e perioada minima pe care poate incheia) ci pe termen nelimitat. Pe de alta parte am stat 2 saptamani si i-am platit proprietarului chiria pentru toata luna. De altfel, si-a gasit un nou chirias care ar trebui sa plateasca toate cheltuielile, nu-i asa?
Nu am semnat niciun contract. A fost doar o intelegere verbala. La intelegere au fost prezente inca 2 persoane: sotia proprietarului si un prieten de-ai mei. Am locuit 2 saptamani acolo si am acceptat sa platesc chiria (destul de mare, de altfel) doar daca-mi asigura conexiune la internet.

Multumesc pentru raspuns. Va rog frumos sa-mi sugerati o solutie
Va solicit sprijinul in urmatoarea situatie:

M-am mutat cu chirie intr-un apartament in care am stat 2 saptamani si apoi am renuntat. Proprietarul a incheiat contract la internet a doua zi dupa ce m-am mutat. Pentru o luna respectiva am platit chiria integral plus toate cheltuielile. Problema este urmatoarea: proprietarul refuza sa-mi dea banii pe i-am lasat drept garantie (100 euro) fiindca, sustine el, trebuie sa plateasca internetul pentru 1 an (nu-l poate rezilia mai devreme de 1 an) deoarece actualul chirias nu are nevoie de internet. Eu consider ca nu e normal sa platesc un serviciu de care nu beneficiez. Ce pot sa fac? Nu am apucat sa fac contrat de chirie, sa intru in legalitate. Va rog sa ma jutati! Multumesc!