avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate octav78

Activitate octav78

Răspuns la discuția Dosar furt
Buna ziua
Multumesc mult de raspunsuri.
Consider ca subiectul deschis de mine este epuizat.
Se poate inchide .

O zi buna
Răspuns la discuția Dosar furt
deci ca si o concluzie finala - aceasta "tampenie" a mea ma va costa poate alte drumuri la politie/ procuror si posibil o amenda administrativa.
Valoarea banuiesc ca este de asemeni stabilita de procurorul in cauza.
Exista cposibilitatea de a nu plati aceasta amenda chiar daca mi-a fost trimisa?
Răspuns la discuția Dosar furt
Buna ziua
V-am inteles f bine punctele de vedere. Dar stiti si dvs vb aceea- "Eu ma cunosc pe mine".
Chiar nu are rost sa ma mai justific sau sa par "nevinovat" -Vina imi apartine dar intentia chiar nu a fost.

Am o situatie materiala destul de buna ca sa-mi permit diverse. Cu atat mai mult 2 produse de 9 ron.

Nu am mai patit asa ceva si nici nu am manii de genu . astea pot fi alocate in cel mai bun caz tinerilor=teribilisme.

Sunt om insurat si nu am nevoie de astfel de necazuri .

Multumesc de raspunsuri
Răspuns la discuția Dosar furt
Buna ziua
In cazul unei amenzi asa cum spuneti - in cat timp aflu ceva?
Primesc ceva acasa? Sunt chemat iarasi la alte declaratii ?
Multumesc pentru raspunsuri.
Discuție Dosar furt
Buna ziua
VA scriu pe acest forum ca urmare a unui eveniment total neplacut pentru mine si familia mea.
Acum 5 zile ma aflam la cumparaturi intr-un supermarket de renume. Am efectuat cumparaturi in valoare de 90 ron.
Printre cele puse in cos se aflau si 2 baterii de ceas in valoare de 9 ron. In timp ce ne plimbam prin hala magazinului mi-au picat cele 2 baterii din carucior . Le-am luat si le-am tinut in mana cu gandul sa le pun la casa impreuna cu celelalte produse.
Intre timp am fost apelat pe telefon cu probleme legate de servici . Am platit tot ce aveam in cos-90 roni dar din zapaceala/ faptul ca vb la telefon, am uitat de cele 2 baterii pe care initial le pusesem in buzunarul camasii.
Nu am avut nici un moment intentia de a sustrage ceva - cu atat mai mult 2 amarate de baterii.
La case se afla si cate un agent de paza care - cred eu - mi-a vazut cele 2 baterii- altceva nu imi imaginez.

Nu vreau sa va zic ce a urmat- control amanuntit, le-am explicat ca nu a fost nici o intentie.- nimic. Au chemat politia , - au incercat si politatii sa-i convinga sa mergem sa le platesc- nimic.
Ca urmare au fost nevoiti sa ne ia declaratii, mers la politie.. un mic dosar.
Din ce mi s-a spus - finalul acesto tipuri de doasre este undeva pe rafturi si nu se va intampla nimic.
Supermarketul a precizat ca nu se constituie parte in proces( daca m-am exprimat corect)

Acum va intreb pe dvs - ce ma sfatuiti si ce stiti ca se poate intampla.
O zi buna