Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar furt

Buna ziua
VA scriu pe acest forum ca urmare a unui eveniment total neplacut pentru mine si familia mea.
Acum 5 zile ma aflam la cumparaturi intr-un supermarket de renume. Am efectuat cumparaturi in valoare de 90 ron.
Printre cele puse in cos se aflau si 2 baterii de ceas in valoare de 9 ron. In timp ce ne plimbam prin hala magazinului mi-au picat cele 2 baterii din carucior . Le-am luat si le-am tinut in mana cu gandul sa le pun la casa impreuna cu celelalte produse.
Intre timp am fost apelat pe telefon cu probleme legate de servici . Am platit tot ce aveam in cos-90 roni dar din zapaceala/ faptul ca vb la telefon, am uitat de cele 2 baterii pe care initial le pusesem in buzunarul camasii.
Nu am avut nici un moment intentia de a sustrage ceva - cu atat mai mult 2 amarate de baterii.
La case se afla si cate un agent de paza care - cred eu - mi-a vazut cele 2 baterii- altceva nu imi imaginez.

Nu vreau sa va zic ce a urmat- control amanuntit, le-am explicat ca nu a fost nici o intentie.- nimic. Au chemat politia , - au incercat si politatii sa-i convinga sa mergem sa le platesc- nimic.
Ca urmare au fost nevoiti sa ne ia declaratii, mers la politie.. un mic dosar.
Din ce mi s-a spus - finalul acesto tipuri de doasre este undeva pe rafturi si nu se va intampla nimic.
Supermarketul a precizat ca nu se constituie parte in proces( daca m-am exprimat corect)

Acum va intreb pe dvs - ce ma sfatuiti si ce stiti ca se poate intampla.
O zi buna
Daca nu aveti antecedente penale, in cel mai rau caz veti primi o amenda iar in cel mai bun caz, nu vi se va intampla nimic.
Cu certitudine nu se va intampla nimic. Avand in vedere prejudiciul minor si faptul ca s-a si acoperit, fapta nu poate constitui infractiune pentru ca nuare pericol social. Se va da cu certitudine NUP. Nu cred ca veti primi nici macar o amenda penala.
Amenda penala doar instanta o poate dispune prin hotararea de condamnare ceea ce nu este cazul, va primi probabil de la procuror o amenda administrativa avand in vedere ca fapta nu prezinta gradul de pericol social al unei infractiuni.
In cel mai rau caz veti primi o amenda administrativa.
Buna ziua
In cazul unei amenzi asa cum spuneti - in cat timp aflu ceva?
Primesc ceva acasa? Sunt chemat iarasi la alte declaratii ?
Multumesc pentru raspunsuri.