avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1674 soluții astăzi
Forum Activitate cora_coco

Activitate cora_coco

Multumesc frumos pentru ajutor !
O seara placuta !
Contractul este incheiat astfel 8 ore si salariul minim dar eu lucrez 22-24 zile pe luna si sunt platit 70 lei /zi adica cu un salariu de aprox.1400 lei. Pentru garantie nu s-a incheiat contract iar traseul pe care lucrez are o distanta mai mica de 50 de km si nu necesita diagrama sau tahograf.
Lucrez la o firma de transport persoane.Am un contract de munca de 8 ore/zi pe o perioada determinata si un salariu minim pe economie dar in realitate lucrez zilnic 15-16 ore/zi iar salariul incasat la sfarsitul programului este 70 lei pe zi .
Tot in cadrul acestei firme se aplica amenzi soferilor din partea controlorilor de bilete(cazul in care acestia gasesc nereguli intre biletele de calatorie si numarul de calatori ),penalizari de 50%(10 zile lucratoare fara a incasa nici un ban) din salariul soferului in cazul in care soferul a fost parat de vre-un calator ca nu a emis bilet de calatorie dar se opreste si garantia in valoare de 500 euro pe care soferul este obligat sa o lase in momentul angajarii.
As dori sa stiu daca firma procedeaza legal prin depasirea timpului de lucru dar si prin amenzile aplicate soferului si oprirea garantiei din moment ce in contractul de munca nu se specifica nimic si in caz de ilegalitate ce solutii am?
Va multulesc !