avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Activitate gabycristy

Activitate gabycristy

Răspuns la discuția Caini periculosi
Nu am incercat cu niciuna dintre comenzile "nu" sau "nu-i voie", dar o sa incerc pe viitor.
Multumesc pentru raspunsurile prompte! Mult succes in continuare.
Răspuns la discuția Caini periculosi
Chiar am incercat sa nu mai trec pe acolo, insa intr-una din zile erau chiar prin fata blocului meu, si am observat ca acei caini au oarecum un stapan (un om al strazii) care ii asmuteste uneori la alte persoane care intr-un fel sau altul i-au facut lui ceva (dupa spusele unor vecini). A fost chemata si politia intr-unul dintre cazuri si i-au dat doar o amenda, care bineinteles nu are cum sa o plateasca. El aproximativ in fiecare zi e prezent la barul de langa blocul meu. Eu ce ar trebui sa fac in acest caz, sa nu ma mai duc acasa? Pana sa am cainele, cand treceam pe langa acei maidanezi le mai dadeam de mancare, etc. insa de cand il am nu ma mai suporta cand sunt cu cainele meu, insa daca sunt fara el nu au nici o treaba cu mine, trec pe langa ei fara nici o problema, si nici nu ii pot lasa sa socializeze pentru ca nu stiu ce i-ar putea sa-i faca, in plus cainele meu este inca pui, are 10 luni, iar dupa spusele doctorlor veterinari trebuie sa ma feresc sa se apropie pentru ca maidanezii pot avea diferite bacterii, boli etc., care se transmit la ceilalti caini printr-o simpla "mirosire" intre ei.Apropo nu sunt adeptul luptelor de caini. In nici un caz nu am cheltuit bani cu vitamine, tratamente pentru piele sensibila etc, pentru ca sa-l dau la lupte si sa pierd 500 de euro pentru simplul meu amuzament. Mi-am luat acest caine pentru mi-a placut inca de mic aceasta rasa, si am crezut dintotdeauna ca nu cainele este de vina pentru ca este agresiv, ci stapanul care nu s-a ocupat de acel caine, si am reusit sa dovedesc asta multor persoane care aveau o retinere cand ieseam la plimbare cu el, iar in momentul de fata cand ies la plimbare toata lumea incearca sa se joace cu el.
Am uitat sa mentionez ca atunci cand suntem atacati de maidanezi cainele meu nu reactioneaza pana ce nu se apropie la mai putin de 1 metru fata de mine, deoarece a fost dresat sa nu reactioneze. Deci, in cazul acesta cand eu merg pe strada, iar cainele meu nu are nici o treaba cu ceea ce se intampla in jur, iar acei maidanezi apar de dupa bloc si vin latrand catre noi, eu ce ar trebui sa fac? Am fost la politia comunitara, si le-am explicat situatia, ei mi-au spus ca sa nu-i dau botnita jos, pentru ca pot fi copii in jur, si cand le-am spus ca acei caini zilele trecute au sarit la copii care se jucau cu mingea, mi-au spus: "Credeti-ne, daca ar fi dupa noi i-am impusca pe toti, insa nu avem voie".
buna ziua!
detin un caine inscris la art.1, lit b ca fiind caine periculos, fiind rasa Amstaff. Cainele are dresajul facut, etc. Problema mea este ca, atunci cand ies cu el pe strada cainii maidanezi sar la mn si la cainele meu sa ne muste. La inceput maidaneii nu se apropiau , iar eu trageam cainele de lesa si maream pasul, ca nu cumva sa am probleme cu politia, chiar daca cainele avea botnita pusa.
Insa, in ultimul timp au prins curaj, mie mi-au rupt pantalonii,iar cainele meu a fost muscat. Intrebarea mea care este: In astfel de cazuri, in momentul in care atacul asupra mea si a cainelui meu este imposibil de evitat, am voie sa-i dau botnita jos pentru a se apara si el si pe mn? Bineinteles fiind tinut in continuare in lesa.