avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1987 soluții astăzi
Forum Activitate nciuncanu

Activitate nciuncanu

buna seara aduc cateva nautati:m-au sunat vineri sa merga azi luni ora 20 00 sa dau o nou declarati la dosar,dupa o luna si un pic sa intors dosaru da la procuror si a trebuit sa dau a 2 declaratie in care ma intrebau daca am nevoie de avocat sau alte amanunte la dosar am declarat ca nu am nevoie de avocat si ca pot sa le aduc contractul de vanzare ca proba la dosar ca intentia mea a fost sa vand masina nu sa circul cu ea ,
Acum urmeaza joi sa fie trimis la procuror si apoi sa decida el pedeapsa..deci sau miscat zic eu foarte bine si corect
Invatare de minte sa nu circulati cu masini cu nr rosi expirat sau sa puneti nr false ca riscu e foarte mare si nu se merita credeti-ma sunt pe dreapta de o luna si jumatate si pt o zi am pierdut o gramada bani timp etc
Atentie politia au baza de date pt orice nr expitat sau fals!!! o seara placuta si drumuri fara necaz si fara infractiuni..bafta multa la totiii....
Capitolul II - INFRACTIUNI CONTRA SIGURANTEI CIRCULATIEI PE DRUMURILE PUBLICE


Art. 334 Punerea in circulatie sau conducerea unui vehicul neinmatriculat
(1) Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai, neinmatriculat sau neinregistrat, potrivit legii, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 3 ani sau cu amenda.
(2) Punerea in circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai cu numar fals de inmatriculare sau inregistrare se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani sau cu amenda.
(3) Tractarea unei remorci neinmatriculate sau neinregistrate ori cu numar fals de inmatriculare sau inregistrare se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale carei placute cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare au fost retrase, sau a unui vehicul inmatriculat in alt stat, care nu are drept de circulatie in Romania, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amenda.
va salut sa va explic am adus o masina de dincolo acum 2 ani intre timp mi au expirat nr pe care am aduso anu asta am avut ocazia nefericita sa o vand dar trebuia sa o duc la client vreo 5 km ne avand nr valabile am luat niste nr rosi expirate de la alta masina de a mea un golf, pe drum ma opit politia si mi au facut dosar penal cu art 85 aln 1 si 2 am dat declaratie am precizat de la inceput tot adevaru si acum astept maine ma voi duce sa vb cu ei sa vad care mai e situatia
va multumesc de mesaj O zi buna .
da este adevarat dar le am recunoscut spunandu-le de la inceput situatia si alt dosar de circulatie sau penal nu am prima abatere de genu acesta dosar penal acu cred ca totul depinde de procuror ce decide el dupa cercetarile mele in cazul meu sunt mai multe posibilitati partea cea mai obtimista amenda administrativa si 3 luni suspendare cea mai rea e trimitere in judecata si 1 an cu suspendare si permis anulat ca esti judecat sau la fel depinde daca imi iau un avocat bun depinde de el cam asta e situatia proasta Deci concluzie nu conduceti cu nr rosi expirate sau false in cazul meu ca nu se merita si varianta pe mine nu ma prinde nu merge sau ca merg nu ma odata nu functioneaza si eu pt 20 min sau 5 km cat aveam de facut acum stau pe dreapta si astept ca bou...
sper sa primesc si eu la fel sau cel putin la fel chiar daca ar fii amenda mai mare am 10 zile de cand am pasit gresit ms de mesaj
fix asa ceva amenda administrativa acum astept ms o zii buna
ms mult sa vedem ce se mai intampla,ei zic multe ziceau ca ma aleg cu amenda penala ca am recunoscut fapta de la inceput fara sa mai faca ei alte cercetari
ms mult de raspuns am fost zilele acestea la pol sa intreb care e situatia mi au zis sa astept ca mai trebuie sa dau o declaratie si sa merg la procuror au zis ca dureaza ceva timp inca o inrebare tot timpu cat stau acu fara permis se ia in considerare?va multumesc
buna ziua am condus o masina adusa de dincolo si mi au expirat nr si am pus alte nr rosi de pe alta masina a mea dar expirate si ma oprit politia si mi a facut dosar pe art 85 alin 1 si 2 si mi a dat adeverinta pt permis fara drept de circulatie intrebare la ce sa ma astept daca imi va fi anulat permisu si cat timp dureaza toata treaba asta precizez ca e primu doasar penal ce il am ?mai precizez ca am recunoscut fapta de la inceput si lam explicat situatia