avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Activitate dnanyssa

Activitate dnanyssa

Nu a patit nimic calul. Nici caruta. Inainte de proces civil oricum trebuie trecut pe la mediator. Conform noilor dispozitii... Alti bani alte cheltuieli. Se pare ca tot ce am de facut este sa o las balta. Am fost prejudiciat, si datorita circumstantelor nu prea am ce face. Informarea cu privire la mediere e gratuita, dar avand in vedere situatia materiala a "dlui" care m-a prejudiciat, daca se ajunge la medierea propriu zisa, ajung tot eu sa platesc sedinta. Daca nu se ajunge, si ajung in instanta, trebuie sa platesc alti bani. Multumesc pentru raspunsuri, intre timp am mai citit si am ajuns la concluziile etalate de dvs. Si..renunt la tot...
Am o nelamurire legata de un accident moto produs din cauza unei carute. In fapt, ma deplasam cu motocicleta pe drum judetean, iar din sens contrar se deplasa o caruta cu un cal. La aproximativ 50 de m de mine, calul s-a speriat, a inceput sa sara, si sa alerge, a facut o bucla in fata mea, taindu-mi calea. Am intrat in caruta, motocicleta a cazut, eu am cazut de pe ea. Motocicleta este avariata (roata fata, furca, aripa fata si spate, rezervor, semnaliyare spate stanga, etc), iar eu am cateva echimoze. Mentionez ca am fost la politie, s-au luat declaratii, carutasul nu a fost amendat, iar eu unul nu cred ca am cum recupera bani de la acesta- fiind de etnie roma, si avand o situatie materiala precara. Prin urmare, intrebarea mea este, cine ma despagubeste pentru daunele produse de caruta/cal- al carui proprietar nu are asigurare. Mentionez ca eu am asigurare RCA pe motor, insa nu ma va ajuta.... Vina a fost exclusiv a carutasului (fapt constatat si de politie). Multumesc.