avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1070 soluții astăzi
Forum Activitate Cristian Nicola

Activitate Cristian Nicola

Buna diandrei,
Facturile nu veneau cu 0 (zero), ci cu un consum mediu pentru un apartament de 2 camere. Am fost si am depus contestatie la nota de constatare (cea pe care noi o consideram abuziva), apoi la comisia de analiza a companiei de electricitate. Au decis recalcularea energiei in sistem pausal pe ultimele 6 luni si comparatia cu platile facute lunar (aproximativ 70-80 ron/luna). La final dupa aceste calcule a reiesit ca plata estimata (cum platisem in perioada iulie-decembrie) era mai mult decat in sistem pausal, astfel incat vom primi inapoi 80 de ron.
Problema este ca marile companii de servicii - gaz, electricitate (cum a fost cazul meu) au proceduri rigide si in momentul in care o astfel de situatie apare, consumatorul se transforma in client captiv, trebuind sa astepte termene lungi pana la rezolvarea situatiei. Din fericire perioada asta nu a fost asa de rece si am avut unde trimite pustiul. Locul unde sunt tinute contoarele electrice de la parterul blocului l-am inchis impreuna la o sedinta a blocului pe care am convocat-o si unde le-am explicat vecinilor ca accesul acolo nu trebuie lasat liber.
Inca nu stim daca este de datoria asociatiei de proprietari sau a companiei de electricitate sa securizeze acel loc cu contoarele electrice-intre vecini chiar a existat o dezbatere daca contoarele electrice sunt proprietatea noastra sau a companiei de elctricitate.
O zi buna si multumesc tuturor pentru sfaturi
Cristi
Multumesc,

Ulterior am fost la politie si am declarat toata intamplarea - insa va fi vorba de cuvantul nostru impotriva cuvantului lor.
De asemenea am fost la firma de energie electrica si am facut o contestatie la nota de constatare (abuziva, datata cu o zi in urma faptei dat fiind ca ei au venit sambata si probabil trebuiau sa vina intr-o zi lucratoare). Din pacate pana la analizarea contestatiei (termen de 30 de zile) eu, sotia si copilul stam fara curent electric :(
Nu se aplica prezumtia de nevinovatie, ci cea de vinovatie in cazul unei probleme la contorul electric. Astfel, vom sta in frig pana peste o luna cand ni se va spune (sper) - in urma analizelor lor si cu ajutorul probelor noastre : "aveti dreptate, am gresit, va rebransam".
Asta se va decide in urma unei analize ... ce nu mi se pare normal este sa stau toata aceasta perioada cat se decide cazul in frig.
Buna ziua,

Am o situatie mai ciudata din punct de vedere legal. Sambata 10.01.2014 dimineata au venit la usa doi reprezentanti de la o firma partenera unui furnizor de energie electrica ce ne-au acuzat de furt la contoarul electric de la parterul blocului (panou electric nesecurizat si la care accesul era liber). Ne-au aratat mie si sotiei un cablu ce fusese sectionat interior si care era inserat in alt lacas al contoarului astfel incat sa existe tensiune in apartment (toata instalatia mea electrica functiona) dar contoarul de la parter era "mort". I-am lasat sa urce si sa se uite la panoul electric din holul apartamentului, la care au spus ca exista tot la fel probleme de conectare "facute cu buna stiinta". Ne-au spus sa ne "intelegem ca oamenii" si ne-au cerut suma de 1.000 RON. In prima faza si sub presiunea faptului ca vom sta o luna fara curent platind si daune de mii de ron am decis sa dam acesti bani-cei doi au coborat la parter si noi ne-am uitat pe cateva acte pe care le lasasera...mai aveau de vizitat doua persoane de sex feminin, contractul fiind pe numele sotiei. Atunci ne-am trezit si am zis ca nu are rost sa dam niciun ban dat fiind ca ne simtim nevinovati (ne-am simtit ca in transa in momentul "negocierii spagii") si impacati in momentul .
Temandu-ne de un caz de frauda am sunat la politie si un echipaj i-a legitimat pe cei doi ca fiind reprezentanti ai acelei firme. In acel moment am gresit nespunandu-le politistilor despre cererea de mita (avem suflet milos si se pare c asta ne cauzeza probleme).
La final cei doi au luat cablul ce fusese sectionat si au sigilat contoarul de la parterul blocului. I-am rugat sa sigileze si panoul electric din apartament si ne-au spus ca acolo e posibil sa existe o problema pe coloana - total in contradictie cu ce ne afirmasera pentru a ne presa la plata mitei. Atunci ne-am dat seama ca este posibil sa fi fost martorii unei incercari de santaj si am fost la politie declarand cele intamplate.
Reprezentatii companiei de electricitate ce au sosit la interventia mea ne-au confirmat ca nu pot actiona in schimbarea contoarului si ca va trebui sa depunem plangere la nota de constatare a celor doi reprezentanti ce au pus sigiliul.
Ne poate cineva ajuta cu un sfat sau o directionare (cu ce avocat as putea vorbi) pentru a urma pasii de a iesi din aceasta situatie?
Precizez ca nu suntem implicati in niciun fel de actiune ilegala si nu avem cunostintele tehnice de a face vreo interventie la panou electric.

Multumesc mult pentru orice informatie care ne-ar putea ajuta in a ne castiga dreptatea.