avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1322 soluții astăzi
Forum Activitate t_alessandra

Activitate t_alessandra

Răspuns la discuția Card pensii-persona decedata
Ok, va multumesc foarte frumos.

O zi minunata.
Răspuns la discuția Card pensii-persona decedata
Va multumesc frumos.Singurul mod prin care pot dovedi absenta fiului este faptul ca toate documentele de deces si inmormantare au fost inaintate de catre un vecin de-al nostru care in absenta noastra mai mergea pe la dansul.Mama inclusiv este in incapaciatea de a se deplasa iar eu am fost abesenta in momentul decesului.

Toate documentele si inclusiv ajutorul de deces au fost incasate de catre acel domn insa fiul a luat cu dansul totul la o zi dupa inmormantare,inmormantare la care nici nu a fost prezent deoarece nu era de gasit.

Nu stiu care este termenul general de prescriptie :( si cum ar fi trebuit sa procedam insa in cazul in care sunt obligata sa ii inapoiez suma, ar fi bine sa o fac printr-un notar public, asa-i? Aceasta pentru a evita dupa aceea situatii neplacute in care dansul poate foarte clar sa nege faptul ca noi i-am restituit banii care i se cuveneau chiar daca era absent de ani buni de zile.

Va multumesc din nou.

Mioara

Buna ziua,

Ma confrunt cu o problema care probabil s-a intamplat si altora :(.

Timp de aproape 10 ani de zile am avut grija de unchiul meu impreuna cu mama mea (sora dansului) deoarece era bolnav, handicap de gradul 1.

Dansul are un copil dintr-o casatorie precedenta (divortat de aproximativ 25 de ani).Copilul dansului nu l-a vizitat nici macar o singura data in decursul ultimilor 10 ani.

Unchiul meu a decedat in luna iunie 2013 si pentru a acoperi cheltuielile de inmormantare si alte datorii pe care le avea (pe langa ceea ce ofera statul) am fost nevoite sa extragem de pe cardul de pensii al dansului o anumita suma de bani.Repet ca acest lucru s-a intamplat la 2 zile dupa decesul acestuia.Cardul era oricum in posesia noastra cu acordul dansului de cand traia deoarece dansul era in incapacitatea de a se deplasa.

In momentul de fata ne confruntam cu o problema si anume fiul care a reaparut dupa atatia ani de zile cerandu-si drepturile si amenintandu-ne ne va trimite in inchisoare deoarece am scos banii de pe acel card.

Va rog frumos sa imi spuneti ce drepturi are respectivul fiu si daca noi ar trebui sa ii rambursam acei bani.In ultimii ani fiul nu a fost de gasit nicaieri deoarece nu tinea legatura cu niciun membru al familiei noastre.

Va stau la dispozitie pentru alte detalii.

Va multumesc.

O zi minunata.

Mioara T.
Răspuns la discuția Autorizatie inchidere balcon
Multumesc din suflet:).Pai de la altii am luat eu exemplu :) deoarece mi-a placut cum arata.Va multumesc din nou pentru incurajare si sfaturi:):kissing:
Răspuns la discuția Autorizatie inchidere balcon
Asa ma gandeam si eu k nu va veni nimeni decat daca cineva chiar nu are ce face si va face reclamatie.Insa cum in ziua de azi lumea e destul de nebuna te poti astepta la orice.Am zidit 70 de cm in dreapta si 70 cm in stanga.Am vorbit si cu o vecina din blocul alaturat care a facut acelasi lucru impreuna cu alti 20 de proprietari de apartamente si au spus ca nu au avut nici o problema.Dar pana la urma care este considerata fatada blocului?Blocul meu este in spatele altor blocuri, deci nu este la sosea.Din sosea se vede putin partea pe care am eu ferestrele.Sa fie aceasta fatada blocului?Sau ambele parti sunt considerate fatade?O zi minunata!

Răspuns la discuția Autorizatie inchidere balcon
Multumesc frumos.
Buna ziua,
Acum o saptamana am terminat de renovat apartamentul si am aflat de la o vecina cum ca mi-ar fi trebuit autorizatie pentru a inlocui 2 geamuri de la balcon cu BCA.In concluzie, in loc de 4 geamuri cate erau inainte la balcon,am decis sa zidesc in deapta si in stanga si sa imi las doar 2 geamuri.

Doamna respectiva mi-a spus k am stricat fatada blocului si ca voi primi amenda de la primarie deoarece nu este voie sa fac asa ceva.Sunt multi altii de la alte blocuri care au facut acest lucru fara autorizatie si nu au patit nimic.....

Intrebarea mea este ce pot face acum dupa ce am terminat totul pentru a nu avea probleme si spuneti-mi va rog daca este adevarat ceea ce mi-a spus vecina, daca pentru o schimbare atat de minuscula:(( este nevoie de autorizatie.Nu este vorba de daramat pereti de sustinere sau ce stiu eu ce....

Am citit pe internet despre autorizatii pentru construirea unui balcon, etc insa nu am intalnit cazuri ca si al meu.

Va multumesc.O zi minunata.:((