avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate AndraCh

Activitate AndraCh

Bună seara. Am și eu o rugăminte la voi cei care mă puteți ajuta cu câteva îndrumări. Fac parte dintre absolvenții de Balneo-Fiziokinetoterapie și recuperare din cadrul Universității de Medicină și Farmacie Craiova. Ne luptăm cu o mare problemă. Pe diploma noastră emisă de Facultatea de Moașe și Asistență medicală(UMF Craiova) scrie ca titlu de absolvent: „licențiat în balneofiziokinetoterapie”. Bun, până aici totul în regulă, însă când ne ducem la DSP-ul(Direcția de Sănătate Publică) de care aparținem, unii în Dolj, alții în Olt, ne expediază la OAMMR(Ordinul Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România) spunând că de ei aparținem iar aceștia ne eliberează Avizul de Liberă Practică având titlul de: „asistent licențiat în balneofiziokinetoterapie”. Precizez că acest fenomen există decât în Dolj și în Olt, avem colegi care aparțin de Gorj, de exemplu și lor le eliberează DSP-ul cu denumirea de „licențiat în balneofiziokinetoterapie”. Nu vrem să fim catalogați nici ca Kinetoterapeuți deoarece nu am terminat în domeniu Sportiv, ci domeniu Medical în cadrul UMF-ului. Cum există alte comunități ca FRAF-ul și alte societăți ale altor studenți/absolvenți, așa am vrea și noi o comunitate a noastră(a BFKT-iștilor), înființată legal, aprobată și care să fie băgată în seamă și cu care să putem acționa pentru a rezolva aceste lucruri care nu ni se par legale și corecte. Ce pași trebuie să urmăm pentru a putea face aceste lucruri? Mulțumim anticipat!
Buna ziua. In 1989 s-a nascut sora mea, pe data de 4 martie. A fost nascuta la 8 luni, normala, organele normale, totul bine iar dupa 5 zile, pe 9 martie a fost declarata moarta. Mamei mele i-a fost interzis sa o vada, cadrele medicale spunand ca ii va face rau acest lucru... Bunica mea fiind farmacista ii cunostea si am inteles ca a fost de acord sa nu o lase pe mama s-o vada. Nimeni nu a vazut-o moarta, decat bunica mea și angajatii spitalului. Nu le-a dat-o acasa pentru a-i face inmormantarea, nimic... Avem decat actul de deces, atat. Nu stiu la cine sa apelez, nu stiu cum sa fac sa aflu detalii despre sora mea fiindca mi se pare ciudata situatia. Poate au schimbat bebelusii... Nu stiu nici eu ce sa cred. Mama era destul de tanara si s-a lasat convinsa de cei de la spital si de bunica mea și nu a cautat-o. Acum eu i-am spus ca vreau sa fac asta si doreste si ea. Ajutati-ma, va rog!