avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate razgandeanu1

Activitate razgandeanu1

Salutare !
Am primit de curand o oferta sa lucrez de acasa pentru o firma din strainatate (din UE), in contractul care mi l-au oferit eu apar ca 'independent contractor'. Reprezentatul firmei mi-a spus ca pentru administratia lor financiara este suficient contractul, si ca eu trebuie sa ma ocup de taxele din Romania. Mi-au spus ca lunar sa le scriu intr-un document cati bani sa primesc si in ce cont sa livreze, ca este suficient pentru ei.
Cum ar trebui sa procedez ? Trebuie sa platesc taxe la statul roman. Dar cum ? Nu am PFA si in contractul respectiv nu apar ca PFA, si nici nu as vrea sa-mi fac PFA.
Pot doar sa declar aceste venituri la Fisc printr-o declaratie ? Sau sa semnez cu firma un contract in romana de prestare servicii si sa-l declar (la fel cum procedeaza proprietarii care isi inchiriaza apartamentele).
Sunt depasit de situatie. :(
Răspuns la discuția Plata taxe si impozite fara PFA
Deci ma pot inregistra la fisc doar ca persoana fizica (nu PFA) ? Sau prin 'persoana fizica' va refereati la PFA.
Nu doresc sa scad nicio cheltuiala, doresc doar o procedura cat mai simpla.
Sa inteleg ca nu pot sa ma duc la FISC si sa le spun 'sunt doar o persoana fizica, nu PFA, am realizat niste venituri in plus, dau declaratie de venit si va dau impozitul si taxele' , ar fi fost prea simplu.
Alte metode prin care sa incasez acele sume legal exista ? Prin PFA-ul altcuiva se poate ?
Buna seara!
Eu lucrez ca freelancer, si urmeaza sa obtin venituri din strainatate, si as dori sa intru in legalitate.
Trebuie neaparat sa fiu PFA sau firma ca sa pot plati impozit + taxe pe venitul obtinut din activitati independente ?
Nu pot plati impozit + taxe pur si simplu ? Doar sa declar ca am obtinut profit si atat. Chiar nu exista vreo metoda ? #-o
O companie pentru care lucrez acum (care are sediul intr-o tara din UE) mi-a spus sa eliberez o factura (pdf) doar cu numele,datele mele personale si suma ceruta, ei au spus ca pentru administratia lor e suficient, si de taxe si impozite ma ocup eu in Romania.
Si deasemenea, ce riscuri sunt daca nu declar aceste facturi ? Presupun ca este evaziune fiscala si e ceva grav. :sorry:
Multumesc anticipat pentru raspunsuri ! :)