avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 944 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters298718

Activitate ContSters298718

Răspuns la discuția Accident vatamare corporala
Va multumesc!

Nici eu nu am inteles de ce au incadrat asa. Politistii mi-au spus ca ei asa trebuie sa incadreze, dar ca procurorul va constata circumstantele in care s-a produs parasirea si va dispune NUP.
Despre victima cred ca vrea sa scoata cat mai multi bani din acest accident. Imi pare foarte rau ca l-am lovit si nu stiu cum se stabilesc sumele care sa rascumpere ranile, dar am impresia ca vrea sa profite.
Daca nu se va constituie parte civila, este necesar sa angajez un avocat pentru dosarul facut de politisti?
Buna ziua!

Am lovit un pieton aflat in zona unei treceri de pietoni. Ma aflam pe banda 2 si l-am vazut prea tarziu. Momentul impactului mi-l amintesc vag dar cand am oprit masina ( imediat) eram destul de departe de trecere. L-am atins destul de usor. Avea doar cateva rani pe fata. Intentiona sa plece, fiind foarte grabit, dar am insistat sa mergem la spital. Pe drum a venit cu propunerea sa ne intelegem si i-am spus ca da, dar sa ne asiguram ca e in regula mai intai. L-am dus la urgente si l-am asteptat afara. Un alt pieton aflat acolo a sunat la 112 si a anuntat ca am lovit pe cineva si am fugit. ( uitand sa mentioneze ca era si victima cu mine). Cat timp victima era inca in spital, am sunat si eu la 112 si am anuntat ca sunt la spital. A venit politia, s-a facut ITP, ni s-au luat declaratii atat mie cat si victimei, care a declarat ca se afla la 2m de trecere si nu are nicio pretentie de la mine. Masuratorile facute de politisiti ( in lipsa masinii) aratau tot ca accidentul ar fi fost la 2m de trecere. ( dupa urme, etc)
Peste noapte victima cred ca a fost sfatuita de cineva, pentru ca a doua zi mi-a pretins o suma mai mare de bani( pe care nu i-am avut), ca sa nu isi schimbe declaratia. Ulterior am aflat ca si solicitase sa ramana in spital peste noapte.
Mie mi s-a intocmit dosar pentru vatamare corporala usoara si parasirea locului accidentului si mi s-a dat o dovada fara drept de circulatie.
L-am intrebat pe politistul care instrumenteaza cazul, care mi-a zis ca intr-adevar s-a sucit victima, dar trebuie sa asteptam sa ii iasa certificatul medico-legal si apoi ma va chema pentru inca o declaratie.

Am doua intrebari:
1. Nu ar fi trebuit sa primesc drept de circulatie pana la finalizarea anchetei? ( cu prelungire, etc.)
2. Cum ar trebui sa procedez in ceea ce-l priveste pe cel accidentat?

Multumesc!