avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 979 soluții astăzi
Forum Activitate AnyaD

Activitate AnyaD

Răspuns la discuția Lovire si alte violente
Nu stiu daca faptul ca respectivul ia adus injurii si la imbrancit se ia in considerare ca provocare....Dar, din cauza ca era baut la lovit, daca era treaz si gandea nu se ajungea la asa ceva...Si domnii de la politie nici nu au luat in considerare ce spunea el. Cand am ajuns eu lam intrebat daca a dat declaratie si a zis ca nu. Iam zis unui domn de acolo sa dea si sotul declaratie si a zis ca nu e cazu, ei stiu ce au vazut...Abia dupa ce am plecat noi, au intrat martorii sa dea delaratie, si nici acesti martori nu stiau exact motivul pentru care sa ajuns la bataie...Tot ce vreau eu e sa nu i se faca cazier...Ce trebuie sa facem pentru a evita acest lucru?
Răspuns la discuția Lovire si alte violente
imi puteti recomanda pe cineva, va rog? nu am mai folosti acest site si nu stiu pe unde si cum sa caut...Si daca se "impaca" cu respectivul i se face cazier? eu asta incerc sa evit, sa aiba cazier...
Buna seara (ziua). Acum 2 zile, sotul meu, aflat in stare avansata de ebrietate, sa luat la cearta si la bataie cu un alt baiat, iar in momentul acela trecea pe acolo o patrula de politie. Baiatul avea arcada sparta, iar sotul meu nu avea decat cateva zgarieturi. Au fost dusi amandoi la politie, sotul meu viind acuzat de lovire si alte violente. Cel care il acuza a dat declaratie, la fel si cei 2 martori, dar sotul meu nu. Fiind foarte foarte beat m-au sunat pe mine sa ma duc sa-l iau de la politie, Mia spus cand sa trezit ca nu a dat declaratie si ca numai stie exact ce sa intamplat...Din cate stiu, baiatul lovit a fost doar cateva ore la spital si nu are certificat medio-legal. Nu a necesitat zile de spitalizare ci doar ingrijiri medicale usoare. La ce trebuie sa ne asteptam? Sotului meu i se va deschide dosar penal, cazier? Sau va primi doar o amenda? Se ajunge in instanta sau politia poate da amenda? Penala sau administrativa? Cum pot demonstra ca sotul meu era in stare avansata de ebrietate si ca nu a avut discernamant? Multumesc si astept raspunsuri