avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Activitate clau27sala

Activitate clau27sala

Buna ziua. In data de 8.08.2013, in jurul orei 01:00 ma aflam la un chiosc non-stop sa-mi cumpar un pachet de tigari. In apropiere se certau doi barbati si m-am dus sa vad despre ce e vorba. Cand m-am apropiat, unul din ei era prietenul meu si era batut, plin de sange, de celalalt. L-am intrebat ce s-a intamplat. Intre timp a ajuns si patrula de politie si ne-a cerut datele. A venit si salvarea si l-a laut pe prietenul meu ( cel batut ) iar eu am plecat acasa si politia a ramas cu " batausul " . Dupa o saptamana am gasit in posta un proces verbal prin care eram acuzat de injurii si amenintari cu acte de violenta impotriva " batausului " de natura sa tulbur ordinea si linistea poblica, fiindu-mi stabilita o amenda de 1000 lei. Eu ?????? dar ce am facut? probabil " batausul " era si in stare de ebriatate si m-a bagat pe mine la inaintare. Si mai scrie pe PV ca a fost intocmit la sediul sectiei in lipsa contravenientului ( adica eu ). Pai da mi-a zis mie politia sa nu plec, sa stau? Mi-a zis cineva ceva ca am de semnat vreun proces verbal, sau ca-mi fac proces verbal. Chair i-am intrebat daca trebuie sa mai stau sa le dau vreo declaratie. Dar au zis ca sa nu-mi fac griji ca nu e nimic. Acum eu ce pot sa fac? Am 15 zile la dispozitie pt contestatie, dar contestatia scrie ca trebuie depusa la unitatea din care face parte agentul costatator ( adica la sectie, nu la judecatorie ) si asta ar insemna ca e lovita de nulitatea absoluta, ca numai judecatoria poate anula! Si plus de asta imi trebuie musai un martor. pe cine sa-l iau ca martor? pe cel batut? cum e mai bine sa fac? Va multumesc anticipat!