avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate chesha

Activitate chesha

Cel mai mult ma doare ca sunt nevinovata si nu pot sa rezolv in nici un fel aceasta problema...adica prea multe solutii nu sunt...cum sa dovedesc ca sunt nevinovata,cum sa fac sa nu platesc niste bani care nu i-am luat,cum sa fac sa plec linistita si sa las lucrurile lamurite....Mi se pare ca nu prea am solutii...Sau nu le gasesc eu...Nu reusesc sa le gasesc o rezolvare din cauza stresului....nu-s lamurita de unde sa incep,cu ce sa incep..la cine sa ma adresez in prima faza...

OK.MULTUMESC MULT !
Pai sefii prin telefon mi-au spus ca..va luati avansul,dar aveti grija cat ! pt ca incepand din acesta luna am hotarat sa va oprim cate 200 ron pt lipsa...noi am luat 200 ron care reprezinta difereanta pana la 800 ron(salariul) si 100 ron comisionul...in total 300ron de fiecare.sigur ei aveau pretentia ca 200 ron u si 200ron colega sa le punem deoparte pt lipsa.Mai avem o colega care plateste la ei o lipsa la inventar....si tot asa...nu ii opreste de pe card..ci din banii la negru...plus ca ea le plateste de vriun an..si ii opreste fr sa aiba vio hotarare judecatoreasca la mana,apoi fata mai are de platit o rata si a terminat de achitat suma..si ea nu are nici o foie la mana cum ca le-a platit suma asta...EI NE FURA PE NOI,NU NOI PE EI !!!

da am inteles tot ce imi scrieti.si nu am spus ca ma obligati sa va urmez sfatul.din contra eu va multumesc ca ma ajutati..atat cat si cum puteti.si va sunt recunoscatoare.problema e ca sunt ff afectat de tot ce se intampla...ma trezesc fara sa am vrio vina..intr-o problema atata de....oribila..incat nu mai judec cum trebuie...nici nu stiu ce sa fac cum sa fac..de multe ori am avut in gand sa imi dau demisia..sa plec,fara sa ma mai gandesc la urmari...nu mai suport aceasta situatie...
State de plata nu am smnat niciodata de cat lucrez in acesta firma....
eu am inteles ce vreti sa spuneti d-le arakys...d-voastra sustinti ideea de a merge la ITM...sa declar tot ce e gresit in cotractul meu de munca,plus faptul ca vor sa imi faca retinere din salariu etc..sa strang probe impotriva lor..apoi sa ajung in instanta..la tribunal cu toate probele....Va dati seama ca eu trebuie sa mai lucrez aici inca vrio cateva luni bune...si o sa traiesc presiuni greu de suportat...

pai de ce sa ma acuze de furt...pai daca o luam asa..toate avansurile de pana acuma sunt furturi...!?...Doamne Dzeule simt ca inebunesc,simt ca nu gasesc nici o rezolvare pt probelama asta si oricum o dau..tot in dezavantajul meu este.Daca ma duc la ITM..nu e bn..daca iau avansul nu e bn...daca il dau lor nu e bn...Nu stiu cum sa procedez...

Banii inca nu mi i-a retinut inca.Doar ma sunat si mi-a spus "aveti grija cat avans va luati din incasari pentru ca incepand din acesta luna vom incepe sa va retinem cate 200 ron pentru lipsa la inventar".Eu impreuna cu colega mea ne-am luat banii pt avans,exact cat trebuia sa ne luam,fara a le lasa lor nimic...nu au decat sa ne retina din lichidare,care urmeaza sa ne-o vireze pe card si asa o sa avem si dovada ca nu ne-au virat salariul intreg p card.Desi nu cred sa ne retina de pe card,ei o sa insiste sa le dam din banii la "negru"...pentru ca sunt constienti ca e ilegal ceea ce fac..si doar nu o sa ne lase sa avem dovezi ca ne retin din salariu...daca ne retin din astia la negru..nu avem dovezi....chiar asa de clare...

(1) Nicio reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.

(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.


pai da....tocmai de asta cer sfaturi...pentru ca si eu ma gandesc la fel...daca as avea o problema legata de salarizare,programul de munca,concedii.etc...as fi apelat la ITM...ma gandesc ca in problema cu lipsa asta..nu cred ca la ITM trebuie sa apelez...La ITM as putea sa depun o sesizare pentru retinerea din salariu fara nici o hotarare judecatoreasca...

Nici nu stiu la cine sa apelez...Si cu ce sa incep...pt ca nu am mai avut niciodata in viata mea probleme de acest fel si nu e primul loc de munca la care lucrez cu banii.Sa incerc la ITM cu o sesizare pentru retinerea din salariu,dar asta doar daca imi retin din banutii de pe card...ca daca imi iau din cei la negru...nu stiu cum sa dovedesc....dar voi gasi eu o solutie.Sa incerc sa ma consult cu un avocat...ma gandesc ca dau banii aiurea si nici nu ma ajuta...Pfff...asta e mai greu inceputul...ca nu stiu de unde si cu cine sa incep...
Lipsa in gestiune a fost descoperita pe baza unui inventar facut de sefii nostri.Care in prima faza ne-au spus ca e de 7300ron,apoi au mai sesizat ei o greseala au ajuns la 6000ron.Iar cand au hotarat ei sa ne mute de la acel magazin la unul mai mic(cica sa nu mai putem fura..:hm: ) au facut in sfarsit un inventar mai ok..adica cu pixul si cu foaia in mana,fara scanner si alte tampenii..s-a ajuns la un rezultat final,adica lipsa de 5600ron.Si desi nu au nici o dovada ca am avea vrio vina,ei vor ca eu cu colega mea sa le platim...eu sunt convinsa ca eu cu colega mea am preluat cu greseli gestiunea de la inceput !!! Pentru ca noi cand am preluat gestiunea la acest magazin care la fiecare inventar iese lipsa,nu s-a facut un inventar ok.Noi nu am fost de fata,a fost facut cu scannerul si ni s-au pus niste foi in mana si ne-au sp "asta este marfa din magazin,luati si numarati" sincer..noi am numarat..da nu stiam nimica exact ce si cum e...ca nu cunosteam nimica in magazinul ala...nah....Si mai tarziu cand ne-am invatat si noi cu marfa si magazinul ala...am vrut sa ne facem singure o verificare..sa confruntam marfa din magazin cu cea din pc...dar de unde ca in pc aveam marfa in plus...care in magazin nu mai era de mult..deci nu bate una cu cealalta...Ca sa nu mai spun ca si in raportul de gestiune...e varza totul...Te suna contabila iti spunea ce sa tai cum sa scrii dar nu iti explica ce si cum..cand am facut o verificare am vzut ca in februarie ne-a incarcat rap de gestiune cu suma de 3800ron...dar fara aviz fara nimica...apoi cica a scazut-o..adica e un haos total...SI ACUMA CAND EI AU TOTUL VRAISTE VOR SA LE PLATIM..GRESEALA LOR,A CONTABILEI SAU A CUI MAI E....IN NICI INTR-UN CAZ BANII ASTIA NU S-AU FURAT...NU DE MINE SAU COLEGA MEA...SI EI STIU ASTA...SI AU CURAJUL SA NE SUNE SA NE SPUNA SA LE DAM CATE 200 RON DIN SALAR...
Deci salariul alb in valoare de 770 ron(cel din contract)minus impozite etc raman 650ron bani pe care ii vireaza pe card.diferenta pana la 800 ron ii iau din incasari,plus 1% din totalul vanzarilor.Nu aveam nici o dispozitie semnata,nimic.Noi aveam toata marfa introdusa intr-un program in pc,toate avizele de marfa care intrau,ieseau se treceau in rapotul de gestiune,Z-turile.In momentul in care au facut inventarul,au numarat toata marfa din magazin,au socotit iar totalul care rezulta il confrunta cu valoarea stocului de pe raportul de gestiune.Iar diferenta este de 5600ron,asta fiind lipsa noastra,pe care ei au pretentia sa o platim noi...din banii la "negru".Ca sa nu mai spun ca in momentul in care am preluat inventarul nu a fost facut cu mine si colega mea de fata,ca sa nu mai spun ca in pc marfa era mai multa decat ceea ce avem in magazin cu vrio 1000 ron mai mult.Deci nici macar sa ne verificam nu aveam cum...Ca sa nu mai spun ca nu am semnat niciodata un stat de plata...si tot asa...
Nu,nu am sesizat nimic la ITM...inca !!! Pentru ca doream sa ma informez exact de ce mi se poate intampla...m-am axat in prima faza pe plecare.pentru ca sincer cel mai mult imi doresc sa plec din aceasta "cocina cu porci" ca altfel nu pot sa o numesc...si voiam sa stiu exact ce mi se poate intampla daca plec...desi stiu ca nu am nici o vina in legatura cu aceasta lipsa.
Va multumesc f mult d-na Soficu Cristina pentru sfat si pentru timpul acordat.Eu am cunostinta de contabilitate si stiu ca atata timp cat esti gestionar ei sunt obligati sa opreasca garantie.Insa nu s-a adus in discutie cu sefii despre asa ceva niciodata.La nici una dintre angajate(mai vechi,mai noi)nu s-a oprit garantie.In contractul de munca,la postul ocupat scrie "vanzator"....o cunostinta mi-a spus ca atata timp cat nu mi-a oprit garantie..nici nu figurez ca gestionar...Dar multumesc pentru sfaturi si am sa intru in legatura cu un avocat.

Si oricum cel mai dubios lucru din tot ce se intampla...salariul care apare in contractul de munca ii vireaza pe card,iar diferenta pana la 800 de ron plus comisionul din vanzari ii luam din incasari,iar ei vor sa ii platim lipsa din banii care ii luam din incasari.Daca totul este atata de legal de ce nu ne opresc banii din cei care ii vireaza pe card???cumva se tem ca o sa avem dovada ca ne fac retinere din salariu..si nu au o justificare pentru asta??? si daca totul e atata de corect si suntem vinovate ,cum spun ei de ce nu fac lucrurile ca la carte ,totul legan...sa ne opreasca din salariu cu o hotarare judecatoreasca??? Mie una mi se pare ca ei se stiu cu nereguli si isi incerca norocul cu noi....poate poate ne prostesc sa platim...nu am fi primele...De ce nu au facut o expertiza contabila?cand am spus ca actele nu sunt in regula...