Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lipsã în gestiune ºi reþinere din salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lipsã în gestiune ºi reþinere din salariu

In luna noiembrie 2012 m-am angajat la un magazin la SC X SRL.In luna februarie ,in urma unui inventar fc la un alt magazin de al lor s-a constatat o lipsa fff mare in gestiune si s-au hotarat sa le schimbe pe fetele de acolo si m-au mutat pe mine si inca o colega de la un alt magazin.La predare-primire s-a facut un inventar nu foarte ok,cu un scanner...in fine nu asa ar fi trebuit facut,as fi preferat unul la mana,cu indici..etc si tin sa mentionez ca nu s-a facut de fata cu mine si colega mea.In iunie am solicitat,eu personal,un inventar deoarece doresc sa plec din tara.In urma acestui inventar ne-au scos si pe noi lispa 5000 de Ron si au pretentia sa le platim acesta suma desi noi ne stim in regula si nu am luat nici macar un 1 ron din gestiune.Plus ca actele sunt vraiste toate la ei si au dat-o afara si pe contabila,ceea ce mi se pare foarte dubios,ceva este....Si vineri m-au sunat si mi-au spus ca din aceasta luna incep sa ne opreasca cate 200 Ron din salariu...Desi eu nu imi recunosc aceasta suma,nu am semnat nici un angajament de plata,plus ca stiu ca nu au voie sa opreasca bani din salariu,decat in baza hotararii judecatoresti definitive si irevocabile.Ideea este ca eu vreau sa plec si sa imi vad de treaba mea,mai ales ca nu ma stiu vinovata cu nimica.As vrea sa ma sfatuiti ce pot face sa ies cu bine din aceasta intamplare urata fara sa am urmari neplacute...Va Multumesc !!!:(
Puteti da in judecata pe angajator pentru retinerea din salariu fara a avea la baza o hotararare judecatoreasca.
Da multumesc mult.Dar va rog sa imi spuneti as putea sa imi dau demisia linistita???avand in vedere ca ei ne scot lipsa...
trebuie sa urmariti daca aveti intocmite si semnate de dvs. urmatoarele:
- contract de garantie materiala
-proces verbal de predare primire, cu preluarea noilor pozitii de marfa la locatia 2
-proces verbal de predare primire, cu predarea marfii la locatia 1.
-valorificarea inventarelor cu aducerea la cunostinta a stocurilor lipsa/plus
Sa va poata opri din salariu, trebuie sa aveti semnat un angajament de plata.Daca nu aveti, contestati imputatia la angajator in prima faza, specificand toate aspectele incalcate si ulterior deschideti actiune in instanta, unde angajatorul va trebui sa aduca dovezile .
Demisia linistita nu o puteti da, atat timp cat si in lipsa dvs, va pot da ei in judecata pentru recuperarea prejudiciului.Lasati lucrurile in ordine inainte de a pleca, daca nu va simtiti cu nimic vinovata.
Am inteles.Eu am semnat doar fisele de predare primire.Atata tot.Contract de garantie matereala nu am incheiat cu ei de la bun inceput.Si nu stiu ce sa fac acuma...de plecat nu pot ca ma gandesc ca asta ma afecteaza..si de stat...cum sa stau atata timp cat ei vor sa imi opreasca din salariu...ma obliga sa platesc o suma pe care eu nu o recunosc.Pentru ca sunt total nevinovata.NU STIU CE SA FAC !!! Cu ei am incercat sa vb,dar ei o tin pe a lor....eu ma gandesc ca am preluat cu probleme gestiunea...cu lipsa asta...Nici nu stiu cum sa procedez....

De asta doresc sa imi spuneti cum sa procedez exact avand in vedere ca nu sunt vinovata,nu am semnat nici un contract de garatie materiala,nu am semnat nici un agajament de plata,nu au nici o dovada ca as fi vinovata,de la bun inceput magazinul asta a fost numai cu probleme si au scos vinovati toti angajatii,plus ca inventarul ala nu a fost facut cu noi de fata,nici macar nu am fost intrebata daca vreau sa lucrez la acel pct de lucru...Si nu mi se pare normal sa platesc o suma atata de mare doar ca imi spun ei sa o platesc.NU VREAU SA IMI ASUM CEVA CE NU AM FACUT !!!

1.ce inseamna sa las lucrurile in ordine??pentru ei ar fi in ordine sa platesc....
2.apoi sa ma dea in judecata...eu cred ca trebuie sa dovedeasca ca eu si colega mea am facut ceva rau....si nu au cum sa dovedeasca asta pt ca nu am facut nimic.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
in primul rand trebuie vazut daca aveti statut de gestionar.Daca da, contractul de garantie materiala este obligatoriu.Din cate am citit printre randuri, sunt cam multe neconformitati la legea 22/1969-privind angajarea gestionarilor....Art.25."Gestionarul raspunde de pagubele provocate in gestiunea sa..." Insemna ca trebuia sa aveti statut de gestionar.Incercati sa discutati cu un avocat, mai ales ca spuneti ca debitul este mare.Asta inseaman sa lasati lucrurile in ordine, nu sa platiti, sa va aparati, sa demonstrati nerespectarea legii.