avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1975 soluții astăzi
Forum Activitate cristinamarinov

Activitate cristinamarinov

Buna ziua,

Am fost angajata cu CIM pe perioada determinata (oct. 2012- iunie 2013). in februarie 2013 am suferit o interventie neurochirurgicala si am intrat in concediu medical.
Oncologii mi-au eliberat certificatul medical pana in luna iunie, 2013 (cod 14), motivand ca nu imi mai pot elibera certificate de concediu in continuare, din cauza faptului ca mi-a expirat CIM.
Avand in vedere faptul ca sunt asigurat in sistemul national de sanatate si nu am niciun venit, poate medicul oncolog sa-mi acorde certificate de concediu medical, care sa fie ulterior platite de catre CASMB? in baza carei legi?
va multumesc.
CM
Buna ziua,

Am fost angajata cu contract de munca pe o perioada determinata (octombrie 2012 – iunie 2013), si, in februarie 2013 am suferit o interventie neurochirurgicala, in urma careia am intrat in concediu medical pana la finalizarea contractului de munca (tumora cerebrala maligna, aflata in tratament).

Pentru a fi preluata in plata de catre CASMB pana la vindecare si recuperare (si pentru decontarea citostaticelor), cei de la CAS mi-au cerut o serie de documente, printre care si o adeverinta de la angajator cu venitul brut detaliat lunar pe durata desfasurarii contractului de munca.

Chiar daca mi-am anuntat angajatorul cu cateva luni inainte de expirarea contractului de munca, acesta amana sistematic (invocand pretexte de multe ori puerile) eliberarea respectivei adeverinte.

Voiam sa va intreb cui ma pot adresa pentru a urgenta eliberarea documentului respectiv, in conditiile in care angajatorul refuza sa-mi raspunda la telefon, email?

Va multumesc
C. M.