avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate xeonel

Activitate xeonel

Se pare ca am inteles eu gresit ce vrea omul... el nu vrea chitanta in acceptiunea noastra, vrea un fel de chitanta "de mana", ceva sub forma "Eu, XXXX YYYY, am primit suma de ZZZ EUR". In cazul asta, intrebarea mai departe este daca fac asa ceva, e legal? Daca e legal, cum declar profitul la stat?
Desigur. Este vorba de prestari servicii, adica eu voi intretine serverele clientului meu din Europa (mentenanta software, la distanta, prin internet). Am terminat facultatea de Automatica, Calculatoare si Electornica anul trecut si lucrez deja in domeniul IT de mai bine de 5 ani, dar inafara de diploma de facultate n-am nici o alta certificare.
Nu stiu daca am ales bine sa postez la dreptul comercial, dar sper sa ma ajute cineva cu o solutie.
Problema este destul de simpla... eu, persoana fizica, am gasit pe cineva in Europa caruia sa ii prestez servicii de mentenanta la distanta. Aceea persoana juridica din Europa, ca sa ma poate plati, imi cere sa ii emit o chitanta. Vreau sa stiu care este cea mai simpla metoda legala pentru a rezolva cumva aceasta problema. Eu ma gandisem sa-mi fac un PFA... dar nu sunt sigur ca este cea mai buna solutie.

Multumesc