avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate mar_verde

Activitate mar_verde

Multumesc pentru raspuns. Actele respective trebuie si supralegalizate la tribunal dupa traducerea si legalizarea la notar? Multumesc!
Buna ziua,
O sa ma casatoresc cu un cetatean olandez. Am nevoie de certificatul de nastere si de adeverinta de celibat, ambele apostilate. Mai trebuie traduse acestea?
Am gasit acest articol www.avocatnet.ro/content/art...
dar nu m-am lamurit daca e valabil, daca e valabil doar pt certificatul de nastere sau si pentru adeverinta de celibat.
Multumesc!
Buna ziua,
Sper sa ma puteti ajuta cu un sfat.
Sunt angajat in Romania iar firma m-a trimis de cateva luni in Olanda la un client pe perioada nedeterminata. Din ce am citit pe internet daca stai o perioada mai lunga de 3 luni aici ar trebui sa te declari la autoritatile locale (gen primarie - gemeente) si sa iti procuri asigurarea medicala obligatorie. Altfel ar trebui sa te intorci in Romania macar o data pe luna (ceea ce nu se intampla).
Eu doresc sa ma stabilesc aici deocamdata - adica sa intru in legalitate, pentru a putea obtine chirie etc - dar nu am o porblema in a continua sa fiu angajat al firmei din Romania, mai ales ca romanii nu au drept de munca aici inca. Data fiind situatia incerta in 2014 nici o firma de aici nu vrea deocamdata sa mai treaca prin procesul obtinerii dreptului de munca.
Nu stiu cum anume gestioneaza firma din Romania situatia si nu cunosc termenii contractului dintre client si firma mea. Mentionez doar ca firma din Romania a refuzat sa completeze formularul A1 din varii motive.
Ce se intampla daca eu merg si ma declar aici ca si locuitor, imi procur asigurare medicala etc. Ce repercursiuni poate avea asupra firmei si a clientului si in final asupra mea? Exista vreo alta solutie pentru a intra in legalitate in afara de a-mi da demisia de la firma din Romania si a cauta ceva aici?
Multumesc!