avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1862 soluții astăzi
Forum Activitate Mateus21

Activitate Mateus21

Răspuns la discuția Credit bancar neplatit
1/3 din salariu de pe cartea de munca, corect???....care e formula de calcul, daca pot spune asa, cand iti calculeaza acel 1/3 din salariu ???...nu iti ia in considerare si cheltuieli de subzistenta, alte obligatii de plata, etc, si dupa aia din ce ramane iau 1/3 ???...Va rog sa ma lamuriti...Multumesc.
Răspuns la discuția Credit bancar neplatit
Pai, totusi nu inteleg CE urmaresc ei "toata viata"....in perioada cand imi trimiteau scrisori eram angajat legal (acum nu mai sunt), vreo 7-8luni am fost si nu mi-a oprit din salariu sau alceva......Si atata timp cat nu pun pe numele meu nimic(asta e, toata viata nu am ce face)...ce sa urmareasca???...
Multumesc, acum sunt lamurit.
As mai avea o intrebare va rog,.....daca angajatorul refuza/spune ca nu are sa plateasca banii de concediu, exista vreo cale legala ( inafara de proces ) prin care sa il pot constrange intr-un fel sa-i dea ?? Ce valoare are reclamatia mea la ITM, atata timp cat el isi incheie activitatea ca firma ?? Ma gandesc ca, daca accept o zi ulterioara de primire a sumei, o sa tot sun si sa nu mai gasesc pe nimeni.....Va multumesc.
Am lucrat in cadrul M.A.I. pana in octombrie 2011, cand grila de posturi a fost redusa, ramanand fara serviciu.Am facut un credit la banca de vreo 90.000lei, fara garantii(nici macar a doua pers. garanta), prin 2008, la care am achitat rate fara probleme pana prin 2010.Din cauza lipsei de bani, nu am mai platit nimic, am incercat sa platesc mai putin, dar pana la urma nu am mai putut.Am fost somat in fel si chip de banca, a urmat o perioada de liniste, apoi am fost cautat de o firma de recuperari(Kruk), si de vreo 7-8luni, nu ma mai cauta nimeni(mentionez ca nu am raspuns niciodata la scrisori, etc..).Deasemeni, mentionez ca sunt necasatorit, si absolut tot ce am nu e pe numele meu,..nici angajat in mod legal nu sunt nici acum, intrebarea mea este,....Pana cand voi fi "urmarit" si ce pot risca dat fiind situatia prezentata ??? Va multumesc.
Multumesc.
Daca firma unde a lucrat persoana se inchide, exemplu pe 01.09.2013, pe langa salariul de pe ultima luna, patronul trebuie sa ii plateasca si banii de concediu, adica perioada de la ultimul concediu pana in prezent ??? Rog pareri pertinente, Multumesc.