avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Activitate Vicas

Activitate Vicas

Răspuns la discuția Certificat de deces - nume omis
Rugaminte: Am adus doua persoane care l-au cunoscut cand era in viata. Am intocmit acea Declaratie de notorietate. Am si actul de infiere original. Cei de la Primarie nu ne permit sa finalizam dosarul pentru eliberarea Titlului de proprietate. Spun ca nu e suficienta cererea facuta catre Primar in care am anexat aceste 2 dovezi ca e una si aceeasi persona. Pe actul de nastere al meu este trecut numele complet al tatalui meu S-nume M-nume B-prenume. Acesta m-ar ajuta ca si dovada sau de exemplu actul lui tata de casatorie?
Din cate stiu din pacate actul de deces s-a intocmit doar pe baza de buletin(aici era incomplet numele). Nu trebuiau sa ceara si certificatul de nastere/deces in original sa compare inainte de emiterea Certificatului de deces. Atunci se sesiza diferenta de nume? Cum l-au emis fara aceste 2 acte : nastere si casatorie.
Multumesc anticipat pentru orice sugestie. O zi buna tuturor!
Răspuns la discuția Certificat de deces - nume omis
Multumesc, apreciez mult orice raspuns, voi incerca sa caut acele persoane, sper sa fie Ok!
Buna ziua,
Am nevoie de ajutorul dvs pentru putea solutiona o situatie mai delicata. Nu cunosc informatii de natura juridica si nu stiu cum trebuie procedat.
Pe certificatul de deces al tatalui meu nu este trecut al doilea nume obtinut dupa adoptie.
Pe certificatul de nastere avem S-nume B-prenume
Pe actul de adoptie este trecut S-nume M-nume(adaugat la adoptie, era numele persoanei ce l-a adoptat) B-prenume.
Tatal meu a decedat de multi ani ( nascut in 1913,casatorit 1954 decedat in 2002) din pacate nici pe actele de casatorie nici cele de nastere nu au fost mentionate datele noi legate de adoptie, buletinul a ramas tot pe S-nume, B-prenume si pe actul de deces nu fost trecut numele dupa adoptie ci doar S. B.. Mama mea mai traieste dar de la Primarie pentru a depune actele pentru obtinerea titlul de proprietate, pe care nu-l avea nici tatal meu decedat, i se solicita actul care sa dovedeasca ca tata avea si al doilea nume-M , el mostenind bunurile de la cel care l-a adoptat pe care-l chema M.
Cum putem rezolva situatia. Daca se duce la primarie o copie legalizat dupa actul de infiere e suficient? De fapt cum trebuie procedat, va rog.
Multumesc anticipat pentru orice raspuns,