avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate mimunku

Activitate mimunku

Ok, am inteles. Dar eu am vandut un apartament detinut inainte de casatorie pentru a achizitiona altul. Asta inseamna ca va trebui sa-l impart cu fosta? Nu se poate evalua cat din actualul apartament reprezinta fostul apartament? Nu am nicio intentie de a imparti cu ea ceea ce mi-a apartinut inainte de casatorie.

Multumesc pentru lamurire.
Esti sigur de asta?!? Din putinele mele cunostinte juridice, stiam ca dupa 5 ani devin toate bunuri comune.
Buna ziua,

Am o intrebare aparent simpla. Eu si fosta sotia am divortat in urma cu cativa ani. Avem un copil care i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca. In urma casniciei de peste 15 ani au rezultat mai multe bunuri, majoritatea achizitionate cu credite, pentru apartament avem credit ipotecar.

Si eu si fosta sotie am avut apartamente inainte de casatorie, al sotiei este dobandit de la bunici prin contract de vanzare cu clauza de ingrijire, bunicii locuiesc in acest apartament. Apartamentul meu a fost vandut pentru a achizitiona altul mai spatios cu diferenta din credit ipotecar.

Acum vine intrebarea mea, daca deschidem proces de partaj se imparte si apartamentul fostei sotii?

Multumesc pentru raspunsuri.