avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate carmensilvia

Activitate carmensilvia

Răspuns la discuția Admitere INM 2016
trandafir2 a scris:

Oferta devine caduca daca:
a) acceptarea nu ajunge la ofertant in termenul stabilit
b) oferta nu ajunge la acceptant in termenul stabilit
c) acceptantul modifica sau completeaza continutul ofertei

P.S. Argumentati toate variantele.


a,c
Răspuns la discuția Admitere INM 2016
ma inscriu si eu in cursa cu voi. spor sa avem!
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Rapunzel a scris:

carmensilvia a scris:

Un termen de decadere de o luna care a inceput sa curga joi 31 mai 2012 se va implini:
a) sambata 30 iunie 2012
b) duminica 1 iulie 2012
c) luni 1 iulie 2012.


e o grila mai veche de pe grup care ridica discutii


Cred ca am pus si eu grila aceasta in toamna, raspunsul este c, este legat de prorogare si implinirea termenelor in zilele nelucratoare de sambata si duminica .
Asa cred ...


e din tomna grila. recitesc de la inceput paginile dupa ce am parcurs o bucata buna din materie si unde nu inteleg rasp readuc in discutie.
si eu zic tot c, erau multe discutii pt a
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Un termen de decadere de o luna care a inceput sa curga joi 31 mai 2012 se va implini:
a) sambata 30 iunie 2012
b) duminica 1 iulie 2012
c) luni 1 iulie 2012.


e o grila mai veche de pe grup care ridica discutii
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
catalin1980 a scris:

Eu zic ca-i cea mai buna alegere facuta


Contractul
A este unilateral chiar daca executarea lui presupune obligatii in sarcina ambelor parti
B este sinalagmatic atunci cand obligatiile nascute din acesta sunt reciproce si interdependente
C este unilateral numai atunci cand executarea lui presupune obligatii in sarcina unei singure parti,iar obligatiile nascute din acesta,nu sunt reciproce si interdependente
D nicio varianta buna


b, c
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
1.b
2.b, c
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
mugurelu a scris:

Întrebare:
Instituitul de la substituția fideicomisară și liberalități excesive are calitatea de beneficiar în sensul art. 1006 C. Civ? Poate cere revizuirea sarcinilor și condițiilor?


intra in tematica?
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
dobitoc a scris:

La a) e drept potestativ, nu cred că poate fi cedat doar acesta așa cum reiese din grilă. Eu zic că c) e corect pentru că proprietarul orice variantă ar alege n-ar cum să-l prejudicieze pe cel care a realizat construcția, dacă acesta din urmă a fost de bună credință.
Deci b),c). Părerea mea.


art 693 alin 4 teza finala. temei varianta a corecta
imi cer scuze e vb de 693 am scris intial 694
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Rapunzel a scris:

carmensilvia a scris:

neata!
In cazul realizarii unei lucrari autonome durabile asupra imobilului altuia, dreptul de optiune al proprietarului imobilului:
a) poate fi cedat catre un tert
b) este imprescriptibil extinctiv
c) nu poate fi exercitat astfel incat sa conduca la o saracire a autorului lucrarii, daca acesta a fost de buna-credinta.
este o grila de pe forum din trecut. nu s-a mai dat rasp corect sau cel putin nu l-am mai gasit eu.
ce parere aveti?



a - DA pt ca dreptul de proprietate este transmisibil
b - DA pt ca dreptul de accesiune este un drept potestativ imprescriptibil si nesusceptibil de exercitare abuziva, nu se stinge prin neexercitare.
c - Nu pt ca autorul lucrarii oricum nu ramane descoperit, neplatit. Temeiul nasterii dreptului de creanta e tocmai imbogatirea fara justa cauza, plus ca autorul lucrarii dc e de buna-credinta are un drept de ipoteca legalaa asupra imobilului in caz de refuz al platii indemnizatiei; modalitatile de plata sunt stabilite alternativ, in baza unei optiuni de care beneficiaza proprietarul terenului, dar nu sunt fictive.
Asa am inteles eu ...


multumesc!!! :)
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
neata!
In cazul realizarii unei lucrari autonome durabile asupra imobilului altuia, dreptul de optiune al proprietarului imobilului:
a) poate fi cedat catre un tert
b) este imprescriptibil extinctiv
c) nu poate fi exercitat astfel incat sa conduca la o saracire a autorului lucrarii, daca acesta a fost de buna-credinta.
este o grila de pe forum din trecut. nu s-a mai dat rasp corect sau cel putin nu l-am mai gasit eu.
ce parere aveti?