avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate artemis259

Activitate artemis259

Vanzarea masinii s-a facut in Iunie 2013 iar PV pt rovignieta a venit in Iulie 2014 pt anul curent.
Buna ziua, ma confrunt cu o rpoblema fara sfarsit legata de vanzarea masinii. Am vandut in 2010 un Audi 100 cu contract de vanzare-cumparare.Am predat toate actele masinii cumparatorului urmand ca acesta sa se ocupe mai departe de demersuri.Am plecat din tara iar cumparatorul nua mai facut nimic desi a circulat cu masina. Am revenit in 2013 in tara am contactat cumparatorul si am mers impreuna sa rezolvam situatia. Am achiat impozitul la zi si am mers sa ne interesam sa trecem masina pe dansul.La biroul de inmatriculari auto am facut contract nou de vanzare-cumparare, am achitat ceva taxe si am mai primit o fisa de inmatriculare auto in care este trecut fostul si actualul detinator al masinii. Numerele au masinii au ramas la cumparator si doamna care s-a ocupat de acte a spus ca asta a fost tot si eu nu mai am nimic de facut si masina nu mai imi apartine si este automat inregistrata pe numele cumparatorului.
Acu 2 luni am primit la fosta adresa din Romania un PV in care mi se aducea la cunostiinta ca am circulat cu masina fara rovignieta(in baza unei fotografii facute de agentul X) si ca trebuie sa platesc 250 lei.
Va rog sa ma lamuriti ce s-a facut gresit de masina tot pe mine figureaza?! Cum pot sa fac sa oblig cumparatorul sa inmatriculeze masina pe el in conditiile in care nu pot ajunge in tara sa il caut personal.

Multumesc de raspuns.
Buna ziua,
Legea restrictioneaza dreptul de a circula cu masina in strainatate in primul an de la primirea carnetului de conducere?
multumesc
Răspuns la discuția Accident la locul de munca
multumesc tuturor pt raspuns
Buna ziua,
O cunostiinta este angajata la o firma romaneasca si lucreaza in Germania la un abator. Zilele trecute s-a taiat la mana, a fost spitalizat si operat. Firma i-a spus ca el este obligat sa suporte toate cheltuielile din cauza faptului ca el nu este asigurat in sistemul nemtesc.
Intrebare : din moment ce el este angajat cu contract si a fost accident la locul de munca,cine trebuie sa suporte cheltuielile..el sau firma la care este angajat?
Buna ziua, am o intrebare :
In cazul unei duble cetatenii romano-germane am dreptul sa am buletin romanesc si buletin nemtesc, sau trebuie sa renunt la unul din buletine?!( daca detin 2 buletine sunt in ilegalitate?!)