avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate ioanababy

Activitate ioanababy

Răspuns la discuția Probleme cu cartea de munca
O dovada fizica, cum ar fi un contract,nu am.
Ca dovezi "verbale" sa le zicem, ar putea confirma ceilalti angajati ca am lucrat acolo.
Asta daca cei de la ITM baga in seama astfel de dovezi..
Răspuns la discuția Probleme cu cartea de munca
Inteleg.
O alta problema ar fi ca banii restanti sunt dinainte de a-mi face contractul de munca.
Cum pot dovedi eu ca angajatorul inca mai are datorii catre mine, daca dansul nu recunoaste acest lucru ? Pentru ca, dupa cum am mai spus, angajatorul sustine ca mai are sa-mi dea suma de 1600 LEI, iar eu stiu ca trebuia sa iau 2500 lei.

Asta in caz ca cei de la ITM imi cer dovedirea faptului ca angajatorul, sau fostul angajator inca mai are restante catre mine.
Răspuns la discuția Probleme cu cartea de munca
deci eu luni trebuie sa merg dar la ilfov si ei o sa-i ceara lui sa-mi dea banii? dar daca nu vrea tre sa merg in instanta ?
Răspuns la discuția Probleme cu cartea de munca
freeelis a scris:

Despre ce ITM este vorba?


Nu inteleg foarte bine ultima dvs. intrebare..
Daca va referiti la ce zona a ITM-ului au facut domnii politisti sesizare, atunci nu stiu sa va raspund.

Eu in buletin am domiciliul in Bucuresti, firma la care am lucrat are sediul in Voluntari / Ilfov
Răspuns la discuția Probleme cu cartea de munca
ei asa au zis.. au sunat sa vina dar fiind sambata si tarziu nu avea cine sa mai vina ... asa ca mi-au zis sa ma duc eu luni undeva pe la gara de nord
Răspuns la discuția Probleme cu cartea de munca
buna ziua .. am vorbit zilele trecute despre problemele mele cu locul de munca. ieri m-am certat cu patronul din cauza ca m-a chemat sambata la munca,iar eu fiind in preaviz nu sunt obligata sa ma duc sambata la munca. Dansul mi-a spus sa plec acasa daca nu vin sambata la munca, pe un ton agresiv, iar eu m-am simtit amenintata si am plecat.
Astazi am fost la dansul la poarta pentru a purta recupera suma care mi-o datora.
Dansul mi-a zis sa plec acasa si sa vin joi, pentru a-mi lua banii, doar ca calculele lui nu sunt aceleasi cu ale mele ... nu a vrut sa vorbim de nici o culoare si mi-a inchis poatra in fata.. am sunat la politie dar dinsi nu au avut ce sa-i faca asa ca mi-au facut o sesizare catre itm ca eu luni dimineata sa merg acolo sa confirm.. dupa ce am plecat domnul fost patron ma sunat ca daca merg la itm nu-mi mai da nici un bat sa mi de-a itm-ul.. acum eu nu stiu ce sa fac daca politia a facut deja sesizarea si eu nu merg luni ce se intampla? as putea sa astept pana vineri macar sa-mi recuperez ceva din bani? cum sa procedez ?
Răspuns la discuția Probleme cu cartea de munca
multumesc mult de raspuns, o sa mai astept sapt asta sa vad ce se intampla daca o sa-mi de-a din banii restanti daca nu o sa fac o plangere la itm... acum ma gandesc ca daca vreau sa fac ceva trebue facut acum cat inca mai sunt acolo adica peste 3 sapt dupa ce mi se termina preavizul mai ai pot face eu ceva daca numai sunt angajata??
Am si eu o problema la locul de munca.. am lucrat la o cofetarie fara carte de munca 1 an jumate pentru ca avea firma in insolventa si a trebuit sa-si faca alta si din probleme cu banii i-am inteles, nu doar eu ci toti angajatii.. acum din luna lui mai ne-au fost facute contractele de munca la 8 ore 5 zile p sapt ceva normal cu toate ca lucram si sambete si duminici dar fara nici un spor sau ore suplimentare.. in fine au platit decat p luna lui mai 8 ore p carte,iar din iunie suntem trecuti cu 4 ore fara sa semnam nimic si fara sa ne spuna ceva,am gasit noi din greseala pontajul scos cand trebuia sa se duca sa plateasca.. acum eu am intrat in preaviz pentru ca nu-mi mai convine sa stau asa doar ca am foarte multi bani de luat am 2 luni restanta si nu stiu cum sa procedez ca sa-mi iau bani si sa scap de locul ala\ :(( ce pot face eu?? ei nu stiu ca eu am aflat de cele 4 ore,dar nici eu nu am nici o dovada ca tre sa-mi dea bani din urma?