avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate Geloo

Activitate Geloo

Răspuns la discuția Cum scap de actul aditional
Raspunsul este dur, dar aveti perfecta dreptate. Nu imi face nici o cinste faptul ca vreau sa plec desi am semnat un act aditional si stiam foarte bine la ce ma bag. Cu toate acestea, cand apare cate o oprtunitate cu totii vrem la mai bine. O sa incerc sa am o discutie cu angajatorul ca sa vad daca reusesc sa ajungem la un acord comun pentru incetarea contractului.
Răspuns la discuția Cum scap de actul aditional
Va multumesc pentru raspuns. Tinand cont ca pana acum am efectuat fix 60 zile de curs, (in total, daca finalizez cursul, se fac 120 zile), se poate motiva ca respectivul curs nu a avut mai mult de 60 de zile, deci aditionalul este lovit de nulitate? Ar mai fi alte chichite de care m-as putea lega pentru a nu plati suma respectiva? De exemplu, nesemnarea de catre mine pe fiecare pagina a contractului aditional. Ma gandeam deasemenea la faptul ca s-au schimbat conditiile de munca. De exemplu, la momentul semnarii aditionalului aveam masina de companie. Intre timp mi-a fost luata. Alte idei? :D
Buna ziua.

Ma aflu in situatia urmatoare. Lucrez de 3 ani ca inginer pentru o companie mare din Romania. Incepand cu 2012 am fost bagat intr-un program de formare profesionala pe o durata de 3 ani. In fiecare an cate 2 module a cate 4 saptamani. Un modul in tara un modul in strainatate. Am semnat deasemenea un contract aditional in care se prevede ca valoarea totala a cursurilor este de 30.000 euro (suma pe care eu o consider aberant de mare). Pana acum am facut 3 module (adica jumatate). In contract se precizeaza ca daca demisionez la mai putin de 3 ani de la absolvirea cursurilor trebuie sa restitui o suma proportionala cu perioada ramasa din cei trei ani. Momentan am o oferta de angajare de la o alta companie. Oferta este mult mai buna financiar decat la actuala firma, insa nu suficient ca sa acopere cei 15.000. Exista vreo sansa sa scap de aceasta clauza in instanta? Exista posibilitatea sa cad la un comun acord cu actuala companie incat sa se ajunga la o suma ceva mai rezonabila?