avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Activitate khrista

Activitate khrista

Buna ziua.In institutia noastra este un caz deosebit,un functionar public cu functie de conducere(secretar)in anul 2006 a fost suspendat pentru ca a fost implicat intrun proces penal(inculpat)sub invinuirea de fals,uz de fals etc in anul 2009 a fost condamnat cu suspendare dar au tras de proces pana in iulie 2012 cand se spune ca au fost achitati pentru faptul ca a intervenit prescriptia?data la care renunta si la incetarea procesului penal.anterior acestei date a fost repus pe functie prin dispozitia primarului si a primit si banii pentru perioada in care a fost suspendat.Oare daca eu trag de proces vre-o 10-15 ani sau chiar mai mult si in aceasta perioada intervine prescriptia ma pot intoarce linistit la vechiul loc de munca si sa iau si salariul la zi si cu penalitatide intarziere.Multumesc anticipat pentru raspuns si daca se poate un temei legal al raspunsului.
Răspuns la discuția Lipsa gestiune
multumesc.
Răspuns la discuția Lipsa gestiune
declaratie la politie am dat anul trecut in mai cand mi-sa adus la cunostiinta si fapta iar de atunci pauza nu ma mai itrebat nimeni de nimic.
Discuție Lipsa gestiune
Buna seara.In urma unui control al curtii de conturi in dec.2011 mi-sa descoperit o diferenta de.8.000 lei in anul 2008,diferenta este produsa in perioada 01.01.2008 si 31.10.2008.s-a intocmit un dosar de cercetare penala care nici pana la aceasta data nu sa pus pe rol.Mi-sa spus de la politie ca sunt cercetat pentru delapidare prescriptia pentru acesta fapta am vazut in codul penal se prescrie dupa 5 ani de la producere,daca dosarul nu se pune pe rol pana dupa 01 noiembrie cand se implinesc cei 5 ani ce pot face?Multumesc anticipat pentru un raspuns autorizat.In prezent sunt suspendata din functie,cu toate ca nu am fost trimisa in judecata fiind functionar public.