avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate alina_micu

Activitate alina_micu

Cazul este in Romania. Persoanele care locuiesc in casa nu au nici un fel de contract incheiat cu proprietarul. Sa inteleg ca din momentul in care am semnat contractul de vanzare cumparare si sunt proprietarul locuintei trebuie sa astept 3 luni sa plece din casa?
Buna ziua,
Am intalnit o situatie destul de stranie pentru mine si nu stiu cum sa procedez. Vreau sa cumpar o casa, proprietarul este cetatean italian si locuieste acolo. Am vorbit cu dansul la tel si urmeaza sa vina zilele acestea sa intocmim actele. Casa o vinde in rate, in 4 ani trebuie achitata. proprietarul a lasat sa locuiasca in aceasta casa o familie care are acum si un bebe.Acestia nu au contract de inchiriere si nici nu au platit chirie, au fost lasati sa locuiasca acolo pentru a avea grija de casa. Zilele acestea li sa spus ca trebuie sa paraseasca locuinta deoarece se vinde iar acestia au raspuns" peste 3 luni" ptr ca le permite legea. Ce pot sa fac in acest caz? Sunt obligata sa astept o anumita perioada de timp sa elibereze casa din moment ce eu sunt noul proprietar sau pot sa ii dau afara???