avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate diadora_74

Activitate diadora_74

Răspuns la discuția Deplasare in interes de servici
Multumesc frumos pentru raspuns
Intrebare: O persoana care este angajata in functia de manager regional, Avand deplasari zilnice, cum este pontat (cate ore), deplasarea de/inspre acasa este inclusa in cele 8 ore normate zilnic? Se inculde deplasarea in cele 8 ore de norma zilnica? Multumesc
Buna seara,

Tatal meu detine o proprietate imobiliara. Suntem 2 surori, dar sora mea nu a mai dat nici un semn de ~20 de ani, ne mai dorind sa comunice cu nimeni din familie si nici nu stim unde locuieste. In cazul in care tata decedeaza, cui va ramane locuinta? In conditiile in care eu am avut grija de el, am platit impozitele, etc. Trebuie sa se faca succesiune? Tatal (inca in viata) imi poate face act de donatie?
Situatia este asa: intr-un magazin exista 1 sef de magazin, 1 gestionar pe receptie, un casier/gestionar care lucreaza pe casa de marcat si 2 consilieri de vanzari.
Seful de magazin este angajat nou cu CIM Determinat de 1 luna - se face inventar de predare-primire iar pe listele de inventariere apare la rubrica "Gestionar" desi nu i se specifica in fisa postului/contract ca ar fi gestionar.
Intrebarea se pune, noul sef de magazin este obligat sa semneze fisele de inventar la rubrica "gestionar" sau ar trebui sa semneze la rubrica "comisie" - noul sef de magazin venind din extern de 2 sapt?
Dar daca cel care primeste gestiunea, nu a primit/semnat nici un document cum ca ar fi gestionar - se mai aplica?!
Intr-un CIM pe perioada determinata este obligat angajatul sa preia gestiunea?!
Daca refuza sa-si dea acordul, care pot fi consecintele? Poate fi obligat?
La un contract pe perioada determinata de 1 luna, este necesara demisia/notificarea in scris?

Trebuie respectat vreun preaviz?

Poate inceta daca nu se semneaza actul aditional de prelungire?!

Se poate acorda somaj dupa aceea?!

Multumesc
O companie te poate obliga/conditiona sa platesti cursurile sau alte traininguri in momentul in care vrei sa parasesti compania?!
De exemplu, ti se ofera scolarizare dar ti se prezinta un act aditional la contractul de munca prin care tu ca angajat esti obligat sa platesti acea scolarizare daca parasesti compania mai devreme de 2 ani?!
Este legala aceasta constrangere?
Poate fi refuzata?

Discuție Demisie
Daca in contractul de munca exista o clauza de demisie de 45 de zile, este obligatoriu sa fie respectata?!
Se poate da demisia cu un preaviz de 20 de zile, care pot fi consecintele nerespectarii clauzei?!
Răspuns la discuția Drept la Somaj
Multumesc frumos.