avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1935 soluții astăzi
Forum Activitate rnrazvan

Activitate rnrazvan

Am un apartament achizitionat prin programul prima casa, normal ca a trebuit sa fac si o asigurare facultativa a locuintei pe care am cesionat-o in favoarea bancii. Aceasta a expirat , mi-a venit noul contract si a trebuit sa accept ca din Iunie, Iulie s-a schimbat legislatia si a trebuit sa fac si asigurarea obligatorie. Problema a aparut in momentul in care de la banca mi s-a spus ca nu pot sa-mi faca asigurarea facultativa pana nu prezint dovada ca am facut-o pe cea obligatorie. Este corect, legal ? Mie nu mi se pare normal sa fiu conditionat de prezentarea unei dovezi cum ca as fi facut-o pe cea obligatorie. Explicatia bancii, a fost simpla, asa e legea.
Buna ziua, comitetul executiv al asociatiei a hotarat ca, pentru apartamentele care au scos fereastra si usa aferenta intre camera si balcon( evident balconul fiind inchis), transformand practic balconul in " suprafata utila" dar, care nu este prevazuta in acte, sa se puna in plus la calculul caldurii suprafata de 10 mp a balconului. Este legala o asemenea hotarare, atata vreme cat suprafata utila este stabilita prin planul apartamentului care nu include si balconul ?