Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizarea cheltuielilor de incalzire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizarea cheltuielilor de incalzire

Buna ziua, comitetul executiv al asociatiei a hotarat ca, pentru apartamentele care au scos fereastra si usa aferenta intre camera si balcon( evident balconul fiind inchis), transformand practic balconul in " suprafata utila" dar, care nu este prevazuta in acte, sa se puna in plus la calculul caldurii suprafata de 10 mp a balconului. Este legala o asemenea hotarare, atata vreme cat suprafata utila este stabilita prin planul apartamentului care nu include si balconul ?
Da, este o hotarare legala.
Suprafata utila este cea reala si nu cea inscrisa in acte. Cei care si-au marit suprafata utila prin inchiderea balconului si desfiintarea peretelui trebuie sa intre in legalitate in sensul ca trebuie sa-si refaca masuratorile cu ajutorului unui specialist in cadastru...
Baza legala de repartizare a cheltuielilor in functie de suprafata utila reala o gasim in HG 1588/2007:
Art. 45. - Cheltuielile pe cota-parte indiviză de proprietate se repartizează proporţional cu cota-parte indiviză de proprietate din proprietatea comună a fiecărui proprietar, calculată în funcţie de suprafaţele utile ale tuturor apartamentelor şi ale spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă. Cota-parte indiviză de proprietate din proprietatea comună a fiecărui proprietar este înscrisă în acordul de asociere. Modificările asupra cotei-părţi indivize se consemnează în acordul de asociere, conform regulii stabilite de acesta.
Art. 46. -
(1) Suprafaţa utilă a apartamentului sau a spaţiului cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă şi cota-parte indiviză de proprietate sunt stabilite potrivit actului de proprietate, după caz, contractul de vânzare-cumpărare, fişa cadastrală, contractul de construire sau procesul-verbal de predare-primire şi contractul de schimb sau contractul de donaţie şi/sau cele determinate pe bază de măsurători şi înscrise într-o documentaţie cadastrală recepţionată de oficiul de cadastru şi publicitate imobiliară competent.
(2) În cazul în care suma cotelor-părţi indivize din actele de proprietate, care sunt fracţiuni abstracte pentru fiecare apartament sau spaţiu cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă din clădirea/blocul care constituie condominiul, nu este egală cu 100, comitetul executiv al asociaţiei de proprietari solicită întocmirea unei noi documentaţii cadastrale, prin punerea la dispoziţie a cărţii tehnice a imobilului şi cu respectarea prevederilor în vigoare cu privire la autorizarea, calitatea şi siguranţa construcţiilor.
(3) Cota-parte indiviză de proprietate reprezintă raportul procentual dintre suprafaţa utilă a apartamentului sau a spaţiului cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă şi suma suprafeţelor utile ale tuturor apartamentelor şi spaţiilor cu altă destinaţie decât aceea de locuinţă din condominiu.