avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate catrinel_bz

Activitate catrinel_bz

Buna ziua, sunt angajat al unei societati cu contr. per nedeterminata si in luna august am intrat in concediu prenatal (urmand in octombrie sa nasc).
De asemenea, sunt beneficiar al masurii 112 Fonduri EU, deja avand accesata prima transa de bani.

Conform prevederilor din O.U.G. 111/2010 si statutul meu de angajat mai mult de 12 luni consecutive, consider ca sunt indreptatita sa beneficiez de concediul pentru cresterea copilului cu indemnizatia lunara corespunzatoare, insa prin art 16, alin. 2, litera i, din O.U.G 111/2010 mi se anuleaza acest drept in cazul in care eu sunt beneficiar al unor Fonduri Europene, implicit reprezentant Persoana Fizica Autorizata.

Avand in vedere aceasta situatie, in aceast caz sunt obligata in a face o alegere de a renunta la Contractul de Finantare sau la indemnizatia pentru cresterea copilului.

Consider ca aceste dispozitii sunt contradictorii si se aduce atingere grava incalcarii drepturilor democratice si ale egalitatii de sanse si tratament intre femei si barbati, principii garantate de Constitutie.

Exista vreo solutie legala prin care pot merge mai departe cu amandoua ?

Multumesc,