avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Activitate dinu01

Activitate dinu01

Va multumesc pentru raspuns. Am dat declaratie si eu si conducatorul autoutilitarei, Politaiul ne-a spus ca sa asteptam rezolutia. Astept de o gramada de timp, poate dura si cateva luni din cate am inteles. Intrebarea e ce pot face sa obtin dreptul de a conduce pana vine aceasta rezolutie.
Buna ziua,

Acum o luna si ceva mergand cu motocicleta pe un drum european, la un moment dat din dreapta, iese o autoutilitara care face stanga, si din care cade un val de plasa exact inaintea mea. Am lovit plasa si am cazut. M-am ridicat, am ridicat motocicleta, aveam ceva zgarieturi pe maini, plini de praf, telefonul era inchis, Soferul autoutilitarei nu observase ce sa intamplat. Am evaluat ca e un accident usor si am plecat acasa sa ma spal sa ma bandajez si sa declar la politie cele intamplate. Acasa am decis sa merg la spital pentru ingrijire deoarece eram zgariat si la coate si genunchi observate cand m-am dezbracat de haine. Cei de la spital au alertat politia, Acestia au venit imediat si mi-au intocmit dosar penal pentru parasirea locului accidentului cu victime. am dovada fara drept de circulatie.
Ce pot face pentru obtinerea dreptului de circulatie deoarece procurorul poate doar sa prelundeasca dovada. (a mea e fara drept de circulatie), iar la politie spun ca dosarul nu mai e la ei si nu mai pot face nimic acum.
Consider ca mi sa facut o nedreptate deoarece nu am fugit de la locul accidentului lasand victime acolo si nu eu am fost vinovat de producerea acelui accident, plecand sa imi ingrijesc ranile.
Am dat declaratie la politie ca nu depun plangere pentru vatamare corporala inpotriva autorului, deoarece ranile au fost minore,

Va multumesc anticipat!