avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate vasile2015

Activitate vasile2015

Răspuns la discuția Admitere INM 2014
dobitoc a scris:

Contractul de întreținere poate fi ajustat sau poate înceta în temeiul lui 1271 C.civ. (impreviziunea)?
Întreb deoarece văd că 2256 alin.1 C.civ. face trimitere și la 2252 (irevocabilitatea contractului de rentă viageră). Cu alte cuvinte, s-ar desprinde concluzia că oricât de împovărătoare ar deveni prestarea întreținerii nu poate înceta contractul.


Dupa cum vad eu problema...art 2252interzice denuntarea unilaterala a debirentierului, in cazul de fata a debitorului intretinerii...iar art 1271 permite acest lucru DOAR IN INSTANTA...e o parere
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
vasile2015 a scris:

oana_01 a scris:

cristian i a scris:

oana_01 a scris:

Coproprietatea obişnuită:
a. este perpetuă;
b. nu poate fi menţinută, în niciun caz, prin convenţia copărtaşilor;
c. încetează dacă unul dintre copărtaşi devine titular al tuturor cotelor părţi.


C.


corect!


Oana explica-mi te rog de ce nu e si varianta A corecta.....


Am gasit raspunsul multumesc. Era f usor dar sunt la inceput cu civilul..
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
oana_01 a scris:

cristian i a scris:

oana_01 a scris:

Coproprietatea obişnuită:
a. este perpetuă;
b. nu poate fi menţinută, în niciun caz, prin convenţia copărtaşilor;
c. încetează dacă unul dintre copărtaşi devine titular al tuturor cotelor părţi.


C.


corect!


Oana explica-mi te rog de ce nu e si varianta A corecta.....
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
oana_01 a scris:

eu zic ca e tot subiect pasiv al talhariei...consecinta violentelor exercitate ptpastrarea bunurilor furate si a asigurarii scaparii celor 2


Da..sa zicem ca e subiect pasiv...dar victima omorului nu e din povestea asta..si nu are cum sa fie talharie urmata de moartea victimei...si mai ests si ultrajul in forma agravata pe care nu prea putem sa-l excludem..repet....e doar o parere:((
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
vasile2015 a scris:

In opinia mea nu e nicio varianta...cred ca e concurs intre coautorat la talharie si ucidere din culpa...si de ultraj in forma agravata nu stiu ce sa zic..

O noua zi aceeasi parere...buna dimineata
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
In opinia mea nu e nicio varianta...cred ca e concurs intre coautorat la talharie si ucidere din culpa...si de ultraj in forma agravata nu stiu ce sa zic..
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Quovadis17 a scris:

Buna dimineata si tie!!!!
Răspunsul nu este ' SI a' ; răspunsul e A
...



Ciudat...poate ne lamureste cineva
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Quovadis17 probabil e si A si face referire la surdo_muti carora li se ia consimtamantul prin interpreti...scuze am uitat sa spun buna dimineata
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Oricum multumesc pt explicatii catalin...mi-am mai lamurit cateva chestiuni...constructiva grila..o seara buna
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Edit..se pare ca ai dreptate